Anıtkabir Yolu

Memleketin en güzel bayramında Anıtkabir’ i ziyaret etmek bu kadar zor olmamalı ya.

Özellikle zorlaştırılmış gibi geliyor. İlk önce Cumhuriyet tezyoşlarına kızıyordum böyle diyorlar diye ama düşününce bir gariplik var cidden.

Geçtiğimiz senelerde de türlü türlü oyunlar, hileler yaptılar bunlar. Yalan yok. Metroda Tandoğan durağını es geçmeler, yol kapatmalar, bilmem neler… Bu sefer neler oldu bakalım efem.

Dikmen’ den Kızılay’ a gideceğiz, oradan metro ile Anıtkabir’ e ulaşacağız, amacımız bu. Ama yoo dostum. Öyle kolay değil. Ayrancı pazarına kadar gidiyor dolmuş. Sonra yol kapatıldı, ölüler yolu kapattı…

Ne olmuş derseniz o kocaman bilmem kaç şeritli bulvara: Geçit töreni için kapatılmış. Üşenmedim geçit töreninin kapattığı yolları sizler için çizdim efem:

meclis yolu.png

Atatürk Bulvarı’nda kaydırmadım çizgiyi, sağdan girip sola geçiyorlar böylece iki şeridi de kapatmış oluyorlar… Dikmen’ de yol Mesnevi’ den kapanıyor bu arada. Hatırlatayım. Pazardan Kızılay’a yürüyorsun. Ama her yoldan değil. Seni yönlendiriyorlar, şuradan git buradan git… Üst geçitler kapalı… Alt geçitler kapalı… Her şey kapalı.

Neyse güneşin altında gittik Kızılay’ a. Geçidi de izledik bu arada. Çok uydurmaydı. Tamam bando falan vardı ama çok az insan vardı. Zaten millet şaşkın yolda görünce bunları. Eskiden olsa insanlar iki tarafa toplanır yoldan geçen o uzuuuun geçidi izlerdi. Bu geçitte askerler haricinde AKUT, AFAD, paralimpik sporcular, iki lise, üç oyun ekibi, bir mehter ve son olarak da atlı matlı eski asker uyarlamaları vardı. Başka hiçbir şey yok. İnsanlar yolda şaşkın bu nereden çıktı diye. Çok uydurma bir şey. İnsan ister istemez düşünüyor ulan bunu niye yaptılar? Bu kadar yol bunlar için mi kapatıldı diye. İki bulvarı kapatacak kadar büyüklükte bir kalabalık değildi kısacası. Bir şerit kapatsalar yeterdi belki.

Neyse metroya vardık. Mahşer kalabalığı ile metro bekliyoruz. Anıtkabir tarafında giden metro on dakikada bir, Anıtkabir’ den gelen metrolar 3 dakikada bir geliyor. Gitmeyi değil dönmeyi kolaylaştırmışlar. İnsanlar birbirinin üstüne basıyor metroya binebilmek için. Epey bir sıra bekledikten sonra binebildik.

Gittik efem. Metrodan iner inmez kimlik kontrolü. On adım ötede bir kimlik kontrolü daha. Sonra bir tane daha. İyi tamam eyvallah, güvenlik için, anladık. Ama o güvenlik kontrolleri o kadar yalapşap o kadar yavaş ki, bir yığılıyor insanlar aklınız durur. Bir saatten fazla sürdü Aslanlı Yol’a girebilmek. Bir de mesela sağ taraftan arıyorlar sonra sol tarafa yönlendiriyorlar bir sonraki arama solda. Sağa git, sola git koyun sürüsü gibi, birbirini ezen sayısı fazla. Çocuk arabalı terörü diye bir şey var zaten, hiç girmiyorum o konuya. Düz devam etsek rahat çıkacağız ama dolandırıyorlar. Bir de normalde sağdan giriş olur, sağdan çıkarsın tekrar çıkacağın vakit. Nayır! Soldan gireceksin, soldan çıkacaksın. Neden? Pezevenklik böyle bir müessese.

Neyse ağzımı bozmayayım girdik Anıtkabir topraklarına. İnsanlar medeni medeni, polislerin garip ve gereksiz yönlendirmeleri olmadan yolunu buluyor. Demek ki oluyormuş. Sonrasında da arka taraftan çıktık. Orası daha sakindi çünkü.

Ve geri dönüşü yürüyerek yaptık Kızılay’ a kadar. Biz Kızılay’ a geri dönene kadar akşam olmuştu zaten, yolları açmışlardı. Ve rahat rahat eve dönebildik sonrasında.

O kadar yaşlı insan gidiyor, o kadar çocuklu insan gidiyor… Milyon tane adam var Anıtkabir’ de. Bu nasıl bir yol kesmedir ya? Şimdi Cumhuriyet Teyzelerinin söylediği şu “yorul ve bir daha geleme taktiği”. Gülüyordum her şeyi bu ibişlerin planlarına uyarlamayın diye ama hakikatten yorulman için elinden geleni yapıyorlar ya… Oraya varama, varırsan da pişman ol, perişan ol, öyle geri dön. Bu nasıl bir mantık amk?

Eften püften bir geçit düzenledin diye iki bulvarı sağlı sollu kapat, metro sayısını arttırma, insanlara işkence gibi arama tarama koydur, birbirlerini eze eze gidecekleri yere gitsinler. Sonra da “güvenlik, bık bık”. Her sene bir terane ya.

Başımızdan aşağı zift döküp tavuk tüyüne bulasalardı da giderdik ama yani, kimse de vazgeçmedi “ulan çok kalabalıkmış ben burada ölürüm” diye.

Kudurun.

One comment

  1. ersoyselki · Kasım 26, 2018

    Emeğine sağlık

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.