Görsel Şölen Hastalığı

Epeydir var olan ve var olduğu sürece beni hep rahatsız etmiş bir olay bu görsel şölen hastalığı. Bahsettiğim şey Yeni Gelinlerin Tatlı Telaşı tarzı bir görsel şölen hastalığı değil, ama kesinlikle alakası var. Herkesin herşeye özenmesi ile ortaya çıkıyor sonuçta.

Birinin bir şeye özenmesine karşı değilim. Aksine bir şeye özenmeden yeni bir şeylerin öğrenilmesinin zor olacağını düşünüyorum. Sonuçta başta bir heves gerek.

Ama her şeyin bokunu çıkarmakta birebiriz. Bazı şeylerin önemi nasıl görüldüğü nasıl canlı durduğu falan değil, o işi görüp görmemesi ile alakalıdır ya. Onları da görsel şölene kaybetmeye başladık.

giphy.gif

Eskiden çok sık günlük tutan birisi olarak bir defter bir kalem seçer devam ederdim. Yok süslemeymiş, yok etiketlermiş yok resimlermiş falan pek sarmazdı beni. Arkadaşımla birbirimize yazdığımız mektuplara daha özen gösterirdim ama onunki gibi olmazdı. Ben yazar geçerdim, o feci süslerdi.

Sonra özendim. Gerçekten çok özendim. Dedim ki yeniden günlük tutayım, içine her şeyi koyayım ama daha süslü olsun. Çok sağolsun Youtube’ da bullet journal denilen bir akımın videoları çok fazla. Onları izlemeye başladım. Bir iki tanesi güzel geldi ama sonra…

Makyaj videoları gibi bunu da bok ettiler. Onu onunla karıştırmalar, şu kalemi bu kalemle kullanmalar, kağıdı böyle kesip üstüne şunu yapıştırıp garip şekiller çıkarmak… Ulan bunları yaparken ne kadar zaman harcanıyor acaba? Yazı yazmaya vakit kalıyor mu?

Yer kalmıyor orası kesin.

Sonra baktım her şeyi standarda dökmüşler. Aylık plan, haftalık plan, günlük modun, yapılacaklar listesi (tiskiniyorum), yok şu yok bu… Yahu ne oldu normal yazıya. Sayfa tasarlamalar, mod takipçisi çıkarmalar, beş yüz farklı kalemle yapılan tasarımlar falan derken yazıya yer kalmıyor hiçbirinin defterinde. Hevesi kaçıyor insanın.

Aynı şey moda kanalları için de geçerli. Eskiden işe gitmek için, bir şey yapmak için insanlar kıyafet seçerdi şimdi sırf kıyafet seçmek için güne başlıyorlar.

E seçiyorsun, ya sonrası? Sonra ne bok oluyor sayın amınakoduğum?

giphy (1).gif

Bunların hepsi “a bak iyi yapıyor” diye götünü kaldırdığımız ama bizimle aynı şeyleri yaşamayan ergenlerin yüzünden geliyor. Kendimi suçluyorum bunda ben. Çok yaptım çünkü, hala da yapıyorum. Mesela hayatında işe gitmemiş adam gelmiş sana pastel tonlarda iş kıyafeti seçiyor falan. Dolmuşa hayatında binmemiş adam veya herhangi bir toplu taşımaya, yerden iki milim yüksekte terlikle kombin çıkarıyor.

Hepsinde pratik sıfır. Gitmeyecekleri işe giyiniyorlar, yazmayacakları günlükleri dolduruyorlar, içmeyecekleri smoothie’lerin tariflerini veriyorlar, gereksiz makyajların nasıl yapıldığını ballandıra ballandıra anlatıyorlar.

Ne için?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.