Goygoy Toplantısı

Dönem dönem yaptığım tercümelerin ardından bir darlanma gelir ve “S*kerler böyle işi” diyerek farklı farklı işlere bakarım. Bir nevi hobi bende alskdjfşlgfhf.

Son zamanlarda birileri ile iletişimdeydim. Görüşmek istediler benimle, ben de gittim. İşin %60′ ı çeviri, %40′ ı sosyal medya işleri. Tam olarak neyin çevirisi olduğunu söylemeyeceğim. Ama yapamayacağım hiçbir şey yok işte. Bildiğim mevzu, bir sürü deneyimim var, konu ile alakalı sözleşmeli çalıştığım yerler var, işin nasıl döndüğü hakkında fikrim var yani.

giphy.gif

Tevazu gösteremem o konuda.

Görüşmede 3 kişi vardı. 1′ ini ben bir yerden tanıyorum ama hala çıkaramadım. Bir tane kadın, muhtemelen ofisin çalışmasını sağlayan kişi, bir de esas patron. Patron tam diğer tüm yaşıtları gibi bir liboş havası taşıyor. Bir neslin tavrı, tarzı hiç mi değişmez amk?

Normal bir görüşmede veya bir toplantıda karşıdaki ile çalışacağını düşünüyorsan eğer ona ne sorarsın? İş ile alakalı şeyler. Neler yaptıkları, referansları, deneyimleri hakkında detaylar belki de. Bana ne sordular? Yazıyorum.

  1. Ne tür müzik dinliyorsun?
  2. Ne tür filmler izliyorsun?
  3. Korku filmi seviyor musun?
  4. Jazz seviyor musun?
  5. Şimdiye kadar yaptığın çevirilerden en çok hangisi seni etkiledi? (ASŞLDFJDFLKGHJFGH AMK HALA GÜLÜYORUM LAN)

Ve iş ile alakalı olmayan bir sürü bok püsür. Tüm bu goygoy dönerken tabii iş ile alakalı, sigorta ile alakalı hiçbir mevzu konuşulmuyor. Neyse soracaklarını sordular. Dedim benim de soracaklarım var.

İki soru sorabildim. 3.’sünü sordurtmadılar, “yeter” diye bitirdiler işi. Mesela başka pazarlara açılacaklarmış, o pazarlar neler, neleri hedefliyorlar nereye giriyoruz işe falan hiçbir şey yok. Kaç kişi çalıştırdığını soramadım, kaç tercüman ile çalıştıklarını soramadım, örnek sözleşme soracaktım soramadım, sözleşmelerinde ne gibi talepleri olduğunu hiiiiiiiiiiç soramadım.

giphy (1).gif

Gözümün önüne bu çocuk geldi hep asldfsfg.

Onlar da bana sormadılar böyle şeyleri. En çok hangi çeviri beni etkilediğini sormak ve başkası ile imzaladığım gizlilik sözleşmesini ISRARLA hatırlatmama rağmen o şirket ile alakalı ücret mevzularını sordular ama ne hangi programla tercüme yaptığımı sordular ne de en çok hangi alanlarda tercüme yaptığımı.

E şimdi böyle boktan bir görüşmenin ardından (ki daha bana “Ben bu CV’ de yazan şeyleri senin yaptığına inanmıyorum” çıkışı var ki o daha dillere destan, ama onu onlarla bir kere daha görüşüp yüzlerine söylemem lazım böyle burada söylenecek bir olgunluğa erişmedi o hakaret)  sen böyle bir yer ile çalışabileceğini düşünür müsün?

Aklımdan bile geçmez amk. Yarım saat boyunca lak lak eden, esas sorulara, iş ile alakalı hiçbir detaya gelmeyip sadece yüzeysel bahisler açan birisinin işine elini sokar mısın? HAYIR.

giphy (2).gif

Mekandan çıkışım…

Niyeyse bu tür gavatlıkları hep liboşlar yapıyor. Bu yazının önlerine düşeceğine adım gibi eminim. Çünkü liboşların %80′ i görüştükleri insanların internette paylaştıkları duygu ve düşüncelerinden besleniyor resmen, her şeyi ama her şeyi kendi üstlerine alınıp “aaa bana böyle böyle demiiiş” diye oturup kuruluyor falan.

Bu lafım da sana öteki liboş. Biliyorum hala takip ediyorsun ne yazmış ne yazmamış. Hakkında bir şey yazmamam, ne yaptıklarını unuttuğumu ne de affettiğimi gösterir. Senin zamanın BÜYÜK gelecek. O zaman geldiği zaman da başına gelenlerin nereden nasıl geldiğini anlamayacaksın bile çünkü gerizekalısın.

Bu ufak toplantıyı buraya yazıyorum ki ilerde bir gün yine çevirilerden illallah ettiğim bir gün saçma sapan adamlarla iletişme geçmeden önce okuyup kendimi vazgeçireyim.

Zira artık öğrenmiş olmamız gereken bir ders var, değil mi arkadaşlar?

LİBOŞLA MUHATAP OLUNMAZ!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.