Fantastik Özgürlükler

Bİrkaç gün önce kafama dank etti. Resmen bir aydınlanma yaşadım. Her memleketin kadınının farklı bir özgürlük anlayışı var ve bunu bilen şirketler sürekli olarak bunları kullanarak ürün satmayı hedefliyor!

giphy

Medium yazısı gibi oldu lan, dur bir de öyle yazayım koyayım tutar belki asljdsldşfgf.

Şimdi, Türk kızına “Özgürlük ne” diye sorsan “istediğimi yapabilmek, istediğim okulda okuyabilmek, istediğimle gezebilmek, istediğimi giyebilmek ve elalem ne der diye düşünmeden rahatça yaşamak” der. Bakınız bütün kadın temalı reklamlara hep aynı bok. Elidor tutar “Elalem” temalı reklam yapar, Orkid tutar “kızlar neleri becerir” konulu reklam çeker… Dizilere bak, ailesine rest çeken ablalar, istediği işe hop diye konanlar, ailesinin manipülasyonlarından etkilenenler… Hepsinde ama hepsinde aynı tema. İstediğimi yaparım kimse de bir bok diyemez teması.

Ama Evropalı kızlar öyle mi? Değil. Onlar zaten istediklerini yapıyorlar, o yüzden özgürlük anlayışları bizimkinden farklı. Avrupai kızların yegane özgürlük anlayışı (son bilmem kaç senedir) “tek başına dünyayı gezmek, otostop çekerek dolaşmak, kendini bulmak, tek başına dünyayı keşfetmek”. Bize sorsan bu özgürlük değil düpedüz manyaklık. Gel beni öldür demenin süslüsü.

Erab kızlarının düşüncesi de “bana ait bir yer” dir mutlaka. O yüzden memleketteki tüm Erab seviciler kendilerine ait bir alan isterler ve o kafalarındaki kendilerine ait alan gasp edilince de bık bık öterler.

DhwHHIMW0AAoGLc.jpg

Ayrıca Arap kızlarının kendilerine özel bir mekan arayışı aslında onların söylediklerinden ve paylaştıkları olaylardan edindiğim bir izlenim. Biraz daha Virginia Woolf gibi takılıyorlar o konuda.

Amarikalı kızların özgürlük düşüncesi ne dersiniz? “İstediğim arkadaşlıklara sahip olmak”. O da ne la, diyebilirsiniz. Anlatayım efem…

Amerikalı kadınların arkadaşlıkları çok nadir ve oldukça garip. Çünkü iki kadının bir arada olduğu her ortamda bir dallama olaya müdahale edip kendine göre insanların muhabbetlerini şekillendirmede herhangi bir beis görmüyor. Valla ben de ne yaşadımsa orada bazı hadsiz adamların yerli yersiz her olayımıza dahil olması yüzünden mahvolan planlarımız ile yaşadım. Kısa bir örnek: İtalyan arkadaş ile bir gece “hadi lan kafamıza göre gezelim goy goy yapalım” dedik. Tam bu muhabbetin üstüne Kolombiyalı arkadaş geldi ve o da gelmek istediğini fısıldadı. Evet efendim, fısıldadı. “Tamam ama kimseye gözükmeden çıkalım yoksa peşimize takılırlar” dedi sessizce. Biz anlamadık ama çıktık sessizce, hiçbir şey yokmuş gibi. Ama enselendik dostum, lanet olasıca adamlar bizi çok uzaklaşmadan yakaladı. Sonrasında “Sizle gelsek olur mu” da yok üstelik amk direkt bütün planları yaptılar “o bar dolu şuraya gideceğiz” dediler ve gideceğimiz yeri değiştiler ve de sonuç olarak bütün geceyi mahvettiler. Biz yurda döndük üçümüzün de suratı asık… Kolombiyalı diyor “ben demiştim” diye.

Amına koduğumun yurdunda 11 ay kaldım sadece 1 ay güzel geçti o da İspanyol kızlar, yurttaki oğlanları planlarımızdan uzak tutabildiği içindi… Onların geldiği vakit arkadaş çevresi büyüdü, dehşet eğlendik, güldük. Ve oğlanlar hep bir kavga çıkarmaya çalıştı, hep aramızı bozmaya çalıştılar.

İki kadın bir masada oturup muhabbet ediyorken hiç davet beklemeden gelip masamıza çat diye oturur ve muhabbeti istedikleri gibi değiştirirlerdi. Sizin konuşmanızı umursamayarak. Ama aynısını sen onlara yapınca “burada özel bir şey konuşuyoruz” diye sana ters çıkarlardı.

Ha bir de sıkıyorsa Koreli kızların masasına izinsiz otursalardı. Ağızlarına sıçardı o kızlar, olamazdı öyle bir şey onlar için.

Bak son dönem Amarikan filmlerine. Kadınlar bir şeyler yapıyor. Herhangi bir şey. Sofia Coppola adam doğratıyor mesela asldksjdfgdfgh… Ama kadınlar hep bir aradalar. Bunlardan rahatsız oluyor insanlar. Yok orijinal değil, yok niye kadın karakter yok bık bık… İnsanlar bunu görmek istediği için olabilir mi sayın amınakoduğum? Başlarında erkek olmadan arkadaşlık kurmak istedikleri için, bu durumun hayalini kurdukları için mesela… İnsanlar bunu pazarlıyor bir süredir, sebebi de böyle bir talep olması.

O yüzden Amarika’ da herkes Jennifer Lawrence ile arkadaş olma hayali kuruyor, Taylor Swift’ in arkadaşlarına “Squad Goals” diye heyran heyran bakıyor, ayıla bayıla Sex and the City izliyor. O yüzden Amerika kıtasındaki kadınların korkusu Gilead gibi bir yer. O yüzden Amarikalılar Sorority olayına çok düşkün. O yüzden Bechdel testi görmek istiyorlar her yerde. Yüzlerce örnek sayabilirim.

Bu kadar, şimdi gidebilirsiniz asdlfskfhfgj.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.