Emily Nasıl Kurtulur?

Son zamanlardaki takıntımı söyleyeyim: The Handmaid’s Tale. Her bir bölümü tekrar tekrar izlenesi dizisinin yanında her bir sayfası tekrar tekrar okunası bir roman aslında. Nasıl bir insansın sen Margaret? İnsan mısın sen demek daha doğru gerçi.

elisabeth-moss-margaret-atwood-handmaids-tale-hulu-930x419

Lizzy ve Margy Bargy

The Handmaid’s Tale veya Türkçe’ deki adıyla Damızlık Kızın Öyküsü çok geç keşfettiğim bir kitap oldu. Ve bunun için gerçekten üzülüyorum. Sadece kitabı geçtim, dizisi için de aynı şeyi söyleyebilirim. Bakın normalde bir film veya dizi izlemediğim için, geç kaldığım için üzülmem. Ama buna üzüldüm arkadaş. Kitapta June veya yeni adıyla Offred adlı bir ana karakter var ve onun anlatımıyla Gilead adlı bir ülkede kadınların yaşadığı baskıları okuyoruz. Ve dizide Elisabeth Moss, June rolü ile milletle taşak geçiyor.

giphy.gif

Offred/June rolüyle Elisabeth Moss

Ancak dizide bir başka karakter daha var, kitapta sonu kötü biten. O da Emily adlı bir hatun kişisi. Kitapta adı sadece Ofglen olarak geçiyor, Mayday’i Offred’ e söyleyen ve ortada bir direniş olduğunu bildiren şahıs, kitap sonunda (artık bu spoiler değil amk) yakalanacakken kendini asıyor.

handmaids-tale-alexis-bledel-elisabeth-moss

Emily/Ofglen/Ofjoseph rolüyle Alexis Bledel

BUNDAN SONRASI AĞIR SPOILER, İZLEMEYEN BIK BIK ÖTMESİN!

Dizide ise Ofglen’ in yani Emily’ nin başına gelmeyen kalmıyor. Emily, bir üniversitede hücresel biyoloji profesörlüğü yapmakta evli mutlu çocuklu bir kadın. Ama yeni yaşam standardına göre böyle bir şey mümkün değil. Karısı var çünkü Emily’ nin. Olaylar patlak verdiğinde karısı çocuğunu da alarak Kanada’ ya gidiyor ama Emily gidemiyor çünkü evlilikleri artık yasal değil ve yasal haklardan faydalanamıyor.

Tutuyorlar damızlık yapıyorlar Emily’ yi. Çocuğu gitmiş, karısı gitmiş. “En azından onlar güvende” diye düşünüyor. Sonra bir Martha ile tanışıyor ve onunla yakınlaşıyor. Ve fark ediyorlar durumu. Emily sünnet ediliyor ceza olarak. Sonra Emily kafayı kırıp bir gün bir arabayı alıp güvenlik görevlilerini eziyor. Sonra yallah toplama kampına. Orada zehir temizliyor bir süre. Zehirden etkileniyor tabii ve ölümü kabullenmiş bir halde.

359c9c7f-5873-49c1-adfe-393fd35c1f87-tht_202_gk_1662rt.jpg

Ölüme gönderilen kadınlar

Sonra yerine gelen yeni Ofglen bir gün sikerim belanızı deyip bir bomba patlatıyor. Bir sürü adam pert. Tabii bir sürü damızlık kız da. Bu sefer toplama kamplarında hala çocuk doğurabilenleri geri topluyorlar. Emily’ nin çilesi… Onları iyileştirip yeni ailelere gönderiyorlar.

Emily nereye gidiyor peki? O ülkeyi o hale getiren, ülkenin ekonomisinin bel kemiğini sömürgeler üzerinden oluşturan ve hayatı herkese zindan eden bir adamın evine. Daha eve adımını atmadan öğreniyor herifin ne boklar yediğini. Eve girince daha bir şok Emily. Çünkü herkese boktan bir hayatı reva gören adamın evine Gilead hiç uğramamış gibi. Her yerde sanat eserleri, kitaplar, ağzı bozuk rahat kadınlar, Gilead’ da yasak olan ne varsa. Emiliboy şok… Üstüne bir de aynı herifin o toplama kamplarını yaratan adam olduğunu öğreniyor.

Sizce bu durumda Emily ne yapar?

-Sikerim belanızı diye adamı öldürür.

-Sikerim belanızı diye hem adamı hem evdekileri öldürür, üstüne evi yakar, geçer karşısına bir sigara içer.

Başka kurtuluşu yok Emily’ nin. Var ise o da adamın aslında yaptığını düzeltmek için uğraşan ve evine bundan yara almış akıllı insanları toplayarak bir ekip kuran bir adam olması ile alakalı ki bu da Emily’ nin kurtuluşunun bir adamın iki dudağı arasında olduğu gerçeğini ve baştan kaybetmiş olduğunu gösterir sadece.

Kısacası Emily kendi başına kurtulamaz. June da öyle.

Her ne kadar June “baş karakter” olsa da, Emily onun yanında çok daha derin bir karakter gibi kalıyor benim gözümde. June yeri geldiğinde işbirliğinden kaçınmıyor, Emily mezarlarına tükürüyor. Bebeyim ❤

Tabii şimdilik bu mezarlara tükürme meselesi. Belki de gerekli şartlar Emily için oluşmadığından bir başkasından bir şey talep edemiyordur June gibi. Belki de talep edebileceği noktada o da işbirliği yapacak, kim bilir.

giphy (1).gif

Ama hiçbiri şu karının şansına sahip değil amk…

Hiçbiri kurtulmasa bile kesin Janine kurtulur… Öyle bir bal. Bir gün de onu anlatayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.