Youtube Müzisyenlerin Cesedini İstiyor

İnsanlar youtube’ dan para kazanmaya başladığı günden bu yana o meşhur “müzik endüstrisi” bu olaya karşı. Tıpkı bir zamanlar Napster’ a karşı olduğu gibi hem de. Anlamadan, dinlemeden, çözüm üretmeden. Youtube’ da yıldızı büyüyen sanatçılar bile (Katy Perry) youtube’ un birçok politikasına karşı savaşa giren müzik endüstrisinin yanındaydı.

Şimdi parasına düşkün ve sanat yapmayı düşünmeyen insanlardan bahsediyoruz bayanlar baylar. Ancak bir süre sonra bütün büyük küçük her çaptan sanatçı şarkılarını youtube’ a yükledi ve ufak da olsa bir gelir kazanmaya başladı oradan.

628010422.jpg.0.jpg

Youtube’ un ise en başından beri peşinde olduğu bir şey var: sayfadaki şarkıların telif ve kullanım hakları. Yani diyor ki “Bizim içerik üreticilerimiz istediği gibi şarkını kullansın, biz sana ufak bir pay atarız ama sen bunu telif hakları dolayısı ile kaldırtma”. Onların ajandası ilk günden beri bu.

Sanatçılar ne diyor? “Bizim şarkımızı abuk sabuk yerlere kullanacaklar, istemeyiz, hala son karar bizde, öyle kafanıza istediğiniz gibi kullanamazsınız”.

Sonra youtube’ un “adpocalypse” denilen bir olayı vuku buldu ve birçok reklamveren youtube’ dan vazgeçti. Sebepleri reklamların olur olmaz her videonun önünde kullanılmasıydı. Ne bileyim mesela silah satan bir dükkanın reklamı ırkçı bir videonun önünde çıkıyordu. İnsanlar bunu görünce de tabii çıldırıyor ve dükkana saldırıyordu. Adam da reklam için verdiği para ile rezil oluyordu.

Tabii bunun farklı farklı boyutları da var ama kısaca bunu böyle açıklayalım. Üstünden biraz zaman geçti şimdi yeni adımlarda.

Şimd youtube tekrar bir değişime gidiyor ve öyle herkes artık para kazanamayacak buradan. Son 12 ay içerisinde 4000 saat’ ten fazla izlenmesi olan ve 1000′ den fazla abonesi olan hesaplar reklam almak için uygun sayılacak.

Yani bu demek oluyor ki ufak çaplı hesaplar öldü. Bir müzisyen olarak her 12 ayda 4000′ den fazla saat izlenecek bir şey yapmalısın yoksa reklam geliri alamayacaksın. İlk defa sesini duyurmak isteyen adam artık youtube’ a gelmesin viral olmayacaksa. Viral olmayacak müzik türleri neler? Pop olmayan her şey olabilir mi?

Vıcık vıcık akapellacılar ve bol coverlı İzlanda grupları hariç kim para kazanabilecek?

Vevo işi almış yürütmüş onların böyle bir sıkıntısı yok tabii. Veya Vevo gibi iş yapan diğer 24 kanal da aynı şekilde. Ama tek başına bir yere gelmeye çalışan tüm müzisyenler ve şirketleri youtube’ a şuan elveda diyebilir.

Bu adamlar youtube’ da para kazanmak için ileride farklı anlaşmalara gidip o bahsi geçen telif kullanım haklarından vazgeçebilir. Youtube’ un ileride ne yapacağını şuan kestirmek zor ama gidişat bu yönde. Ufak ve orta çaplı sanatçıların bu konuda desteğini aldığında geriye endüstrinin büyük kafaları kalıyor. Onları köşeye sıkıştırmış olacak youtube. Ama o arada olanlar kime olacak işte üzüntü burada.

Filler tepişiyor çimenler eziliyor işte. Umarım korsan müziği bitiren Spotify gibi youtube telif savaşını bitiren bir şey çıkar ve insanlar az da olsa rahat eder.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.