Okul Gibi Film: Drop Dead Gorgeous

Son zamanlarda o kadar tekrar tekrar izledim ki filmi. Bence hakkı yenen filmler arasında yeri epeyce büyük bu filmin. Mükemmel bir film. Baktım siz izlemiyorsunuz ben de size yavaş yavaş anlatayım istedim.

Şimdi aynı başlığa ait ilk yazım “Okul Gibi Film: King Arthur”‘ u okuduysanız bilirsiniz ki bu tür filmlerde hep bomba isimler olur. Buradaki isimlere bakalım mı efenim? Kristen Dunst, Amy Adams, Brittany Murphy, Ellen Barkin, Allison Jenney, Denise Richards…

flowers& plants.jpg

Bu film nasıl sevilmez yahu…

Neye efendim. Film ilk olarak bir güzellik yarışmasının tanıtım kaseti ile başlıyor. Güzellik yarışmalarının o zamanki vazgeçilmez ismi olan Adam West de anlatıyor yarışmayı. Mükemmel bir kaset. Ama kasabada bu yarışma ile alakalı çalışan kadınlardan bir tanesi üstüne “Days of Our Lives”‘ ı kaydetmiş o yüzden yarım kalıyor göremiyoruz.

Sonra Gladys ile tanışıyoruz. Gladys 5000 kişilik nüfusu olan Mount Rose’ daki en zengin adamın karısı ve bu işlerin adamı. Bizim Ufak Tefek Cinayetler’deki Merve gibi.

gladys.gif

Gladys Leeman

Gladys bu yarışmanın genç kızlar için ne kadar önemli olduğundan vesaire bahsediyor. Daha ilk sahnede ne kadar hırslı bir kadın olduğunu görüyoruz. Sonra Gladys ve kankaları kızlar için alışverişe gider kıyafet seçerler ve biz onlardan ayrılırız. Gladys tam Trump destekleyicisi olacak insanmış dersiniz.

Sonra yarışmacıları tek tek göstermeye başlıyor. Leslie Miller olarak Amy Adams var, inanamazsınız.

leslie.gif

Leslie’ nin eli ayağı durmuyor film boyunca.

Sonra Amber ile tanışıyoruz kasabanın güzel ve akıllı kızı.

amber.gif

Sonra Gladys’ in kızının da bu yarışmada olacağını öğreniyoruz. Gladys kızını bu an için yetiştirmiş adeta diyoruz.

rebbeca

Sonra tek tek diğerleri de gösteriliyor. İş en son Tammy Curry’ ye gelince orada olay kopuyor zaten.

tammy.gif

Tammy’ nin zamansız ölümü kızları tedirgin ediyor. Çünkü Tammy kazanmaya odaklanmış kuvvetli bir aday. Bir anda şaibeli bir şekilde ölmesi dikkat çekiyor ama kimse olay ile alakalı bir şey yapmıyor ve kolayca unutuluyor kızın ölümü.

Sonra yavaş yavaş adayların evlerine gidiliyor onlarla daha yakından tanışılıyor. Ayrıca jüri ile de tanışıyoruz. Jüri bomba. En baştan satın alındıkları belli tabii. İlki sapık bir eczacı. Adamın pedofil olduğu yüz metreden anlaşılıyor. İkincisi ise favorim. Harold. Kasabada hırdavat satıyor bu Harold ve bir oğlu var  adı Hank. Hank bir numara insan ya.

hank1.gif

Rebbeca’ nın hoşlandığı oğlan Amber’ a çıkma teklifi edince kaçınılmaz olana erişiyor oğlan.

brett.gif

Tam işini halletmişken Amber, yaşadığı karavanda yangın çıktığını öğreniyor ve koşarak eve gidiyor. Bir bakıyor ki annesi yaralı, bütün evi yanmış.

Tabii artık bu noktada Amber artık çekilmek istiyor yarışmadan. Çünkü kendisini öldürmeye çalıştıklarını düşünüyor. Ama kasabalı oralı bile değil. Yarışmadan bir gün önce diğer yarışmacılardan birisi Amber’ ın sırasını almak istiyor bir aile işine yetişebilmek için. Yer değiştiriyorlar ve tabii ki…….

lamba.gif

Amber artık yılmış bir halde ne yapacağını şaşırmış olarak Loretta ile oturur. Loretta da annesi de sürekli olarak ona bir şey olmayacağını söylerler. Ve yarışma günü gelir çatar.

Amber’ ı alt etmeye çalışan karanlık güçler son olarak elbisesini kaybederler. Ancak Amber’ın arkadaşlarından bir tanesi ona kendi elbisesini vererek (yarışmadan elenme pahasına) yardım eder ve Amber çıkıp gösterisini yapar. Milletin ağzı açık kalır.

Ancak her şeye rağmen şike kazanır ve Rebbeca Ann Leeman birinci gelir. Eyalet yarışmasına gitmeye de hak kazanır. Sonra kasabada bir gösteri olur ve bütün kasaba bu yürüyüşü izlemeye gider. Rebbeca’ nın babası kızına kuğu şeklinde bir araç yaptırmıştır. Ancak Becky aracın gaz koktuğunu söyler annesine, annesi oralı olmaz ve sonrasında…

boom.gif

Gladys çıldırır ve öldürdüklerini tek tek sıralar. Amber’ ı öldürmeye çalıştığını bütün kasaba önünde anlatır ve hapsi boylar.

Tıpkı Tammy gibi feci bir şekilde ölür Becky. Amber da hakkı olan birinciliğe yükselerek eyalet yarışmasına gitme fırsatı bulur. Loretta ile birlikte giderler. Loretta orada her şeyin keyfini çıkarır.

Amber oradaki diğer tüm muhteşem yarışmacıları görünce kazanamayacağını anlar ama sesini çıkarmaz. O sırada bir mucize olur ve herkes gıda zehirlenmesi yaşar. Amber hariç. Hükmen galip gelir Amber. Sırada ülke geneli yarış vardır!

 

state.gif

Loretta “I got some” deyür.

Ama o da ne? Yarışmayı düzenleyen şirket iflas etmiştir ve herkes evine geri dönmek zorunda kalmıştır. O sırada Gladys hapisten kaçar ve Mount Rose’ a geri dönerek herkesi öldürmeye kalkar. Amber’ ı öldürmek isterken bir haberciyi vurur. Amber hiç bozmadan mikrofonu eline alır ve haberi vermeye devam eder.

Ve mutlu son! Amber haberci olur, tam istediği gibi.

finale.gif

Şimdi birisi bana söylesin kötü mü bu film? Mükemmel lan! Resmen okul gibi film. Filmdeki göndermeler, o ince espriler falan hiçbirinden burada bahsetmiyorum bile. Tam white thrash Amerikası hakkında, mükemmel bir film.

İzleyin, izletin efem.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.