Dizi Benzetme

Son zamanlarda başlayan dizilerden bir tanesi “Ufak Tefek Cinayetler”. Ben de her normal Türk insanı gibi bazen oturup televizyon izliyorum allah belamı versin ki. Dizinin konusunun orijinalliğini bilemeyeceğim. Nelerden esinlenmişler, kim yazmış, kaç yıllık senaryo ve prodüksiyon hazırlığı var falan hiçbir fikrim yok.

Ha evet, diziler ısmarlama olarak 2 haftada hazırlanan şeyler değil normalde. Beeeeen Amarigadaykeeen film ve tv prodüksiyonu okuyan arkadaşlarımın dediğine göre bir senaryoyu oluşturmak bile 2 yıldan fazla sürüyor idi. Tabii bu onların standardı, bizimkini bilemem.

source.gif

İşte her neyse, Ufak Tefek Cinayetler bir sürü popüler oyuncunun toplandığı, telifli şarkıların bol bol kullanıldığı enteresan bir dizi. Kötü insanların entrikaları falan var. Bir cinayet işlenmiş ve polis olayı soruşturuyor. Ancak soruştururken hangi karının canı sıkılınca nasıl bir pasta yaptığını ve kime ne zaman bunu götürüp onlarla ne konuştuğunu falan öğrenebiliyorlar çok alakasız insanlardan. Çok acayip……

Bakın en baştan söylüyorum. Esinlensinler, örnek alsınlar. Yeter ki bize bok gibi işler çıkarmasınlar. Her yollarını mübah görürüm. Sen güzel bir dizi yap da çıkış noktası, örnek aldığı seriler falan olsun eyvallah hepsine razıyım ben.

Big Little Lies diye bir dizi vardı Emmy’leri süpürdü resmen. Nicole Kidman, Reese Witherspoon ve dizideki neredeyse herkes döktürdü yahu izlemelere doyamadık. Mükemmel bir şeydi bence. Ufak Tefek Yalanlar pardon Big Little Cinayetler aman her ne ise işte efenim bunlar acayip birbirine benziyor. Benzerliği görmemek için KÖR olmak gerekir. SAĞIR olmak gerekir. GERİZEKALI olmak gerekir. Size tek tek neresinin benzediğini örneklerle göstermek isterdim ama onun için dizileri baştan izlemem ve her ayrıntıyı kaydetmem gerekir ki bu yoğunlukta mümkün değil benim için.

“Hiç benzemiyooor” diyenlerin savı şu: “Konu çok farklı, ne alakası var.”

Bunu söyleyenlerin kafalarını o polis cam aynasına gömesim geliyor. Ulan dizideki bakışmalar bile aynı sen ne diyorsun? Hikayenin anlatılış şekli komple aynı. Big Little Lies da polis sorgu odasında yavaşça anlatılıyor. İki dizide de birbirine tavır alan kadınlar var. İkisinde de bir cinayet işlendiği söyleniyor ama kimin öldürüldüğü söylenmiyor.

Pretty Little Liars’ a da benziyor. İki dizide de zengin muhiti, süper süslü zengin kızçeler, birbirlerine gençlik yıllarını zehir etmiş insanlar, cenazeler, süslenmeler, partiler, gizemler…

The Affair diye bir dizi varmış onu izlemedim onla da benzetiyorlar.

“Hiç benzetemiyoooorum” nedir lan? Dağda mağarada mı büyüdün? Hiç mi ekran yüzü görmedin? Hiç mi internete girmedin?

giphy.gif

Tamam sakin oluyorum. Gidip diziyi izleyelim biraz daha. Bakalım başka nelere benzemiyormuş asldkjfsdfgh.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.