BBC Polis Akademisi

Son zamanlarda o kadar BBC izledim ki tarif edemem. Oturuyoruz bütün bir gün bunu izliyoruz. Niye? Harika diziler var da ondan. Yani bir dizinin tekrarı kaç kere izlenebilir? Hepsini izliyoruz valla acımasız. Bu dizilerin çoğunluğu (Belki de Call The Midwife hariç hepsi) polisli, dedektifli, suç çözmeli diziler.

Amme hizmeti yapıp BBC Polis Akademisi dizilerini sizlerle paylaşıyoruz:

 

  1. New Tricks

Polis emeklileri bir grup yaşlı ve garip adam ile başlarında cevval bir polis abla oturup çözülmemiş davaları tekrar açıyorlar. O kadar zevkli, o kadar mantıklı bir dizi ki 12 sezon devam etmiş. Ben hala neden bitirdiklerini anlamıyorum. Sonsuza kadar çekilebilirmiş gibi geliyor.

 

2. Father Brown

Peder Brown, küçük bir kasabanın çılgın din adamı. Adeta esas işi gizemleri ve suçları çözmek ama kendisi peder olarak saklanmakta. Her olayın çözülmesinde bir parmağı var. Bir de belalısı var Flambeau. Hırsız adamın teki. Ama hem düşman hem dost bu peder ile. Muhteşem ötesi bir dizi, kesinlikle tavsiye ederim. Orijinalini de izlemek isterdim.

 

3. Death In Paradise (Cennette Ölüm)

İlk başlarda sürekli bu diziyi izler, diğerlerini küçümserdik ancak şimdilerde esas küçümsediğimiz bu dizi oldu. İlk iki sezon esas adam dedektif farklıydı. 3. sezonda Kris Marshall’ ın gelmesi ile diziye renk geldi resmen. Ancak işin kötü tarafı sürekli başa dönüyor ve sonraki sezonlarda hiç yayınlanmamış bölümleri vermek yerine ilk bölümler ile kafa yoruyor. Kaçırmanız imkansız.

 

4. Happy Valley

İnsana biraz Fargo havası veriyor ama mükemmel bir dizi bu da. Hanım abla bir polis memurunun kallavi bir suçu çözme çabasını anlatıyor. Hem hayatındaki sorunları hem de suçluları idare ediyor. Bu da büyük potansiyelli bir dizi.

 

5. Ripper Street

Hepsinin arasında en az izlediğim dizi. Daha vahşi olduğundan mıdır nedir hep gece yarısına koyuyorlar. İnsanın o saate öyle bir şey izleme isteği kalmıyor pek. Ama hem oyunculuklar hem de dekor muhteşem. İzlenmesi gerek.

6. Silent Witness

Adli bir tabip ve çalışma ekibinin başına gelenler söz konusu. Bu da o kadar uzun sürmüş (ve hala sürmekte) ki başroldeki insanlar değişmiş.  21 Sezon nedir amk? Hayır yani 22. si de garanti 23 bekleniyor. Vay babanın kemiği…

 

7. Sherlock

Bahsetmeye gerek yok.

 

8. The Coroner

Bunu sık sık vermez pek ancak yine de güzel bir dizi. 20 bölüm olmasına üzülüyor insan. Ama yine de bunun gibi bir sürü dizi var o yüzden çok da sorun değil.

 

9. Whitechapel

Hannibal izleyen adam bunu da izler. Bu Hannibal’ den daha iyi. 4 sezon. Ve mükemmel bir senaryosu var.

 

10. Silk

Avukatlar ile alakalı bir dizi daha çok. Biraz da mahkemeler nasıl geçiyor görmek isterseniz bakın derim. Whitechapel’ daki adam oynuyor.

 

11. Scott and Bailey

İki kadın dedektif, bütün polisiyenin yükünü çekiyor gibi bir dizi. Bütün iş arkadaşları tüm işleri savsaklar sadece bu ikisi mükemmel iş çıkarır. İzlemesi çok güzel.

 

12. DCI Banks

Dedektif Banks çok muhteşem bir adam ve olaylar hep onun üzerine gerçekleşir. Çok acayip bir tanım oldu ancak bundan daha iyi bir şekilde yazamazdım. Aferin bana.

 

 

Ben sanki liste daha uzun olacak sanmıştım. Belki de aklıma gelmedi henüz. Ayrıca Luther, Broadchurch gibi diziler de var ancak BBC’ de henüz denk gelmedim onlara ben. Siz geldiniz mi? Luther belki de Broadchurch hiç görmedim. Ayrıca bence Doctor Who’ yu da buraya ekleyebiliriz, zira o da zaman ve uzayda yolculuk yapsa da olay çözme odaklı bir dizi. Diğerlerinden pek bir farkı yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.