Kırmızı Halı Tarihçesi

Her yerde gözümüze gözümüze sokulan kırmızı halının tarihini yeni öğrendim ve sizle paylaşmaya geldim.

Kırmızı halı ilk olarak Yunanlılar döneminde kullanılmış. Yunan mitolojisine göre sadece tanrılar kırmızıya basarmış. Yunan kralı Agamemnon da her savaş dönüşünde karısı tarafından kırmızı halılar ile karşılanırmış. Kral her seferinde basmaya çekinirmiş “Ama ben tanrı değil insanım” diye.

minerva_preventing_achilles-killing-agamemnon.jpg

İşte kökeni buymuş meğer kırmızı halının. Eskiden tanrıların yürüdüğü şaşalı yol olarak biliniyormuş. Şimdilerde de büyük başarı, ün ve para getiren işlerin tanıtımında ve ödüllendirilmesinde kullanılıyor. Her seferinde tanrılar aşağılanıyor, insanlar kendilerini onlara daha yakın hissediyor.

Ama tabii tüm olan bitenin şimdiki insanlara bağlanması çok büyük saçmalık olur. Zira Yunan tanrıları ile aramızda çok uzun süren bir tarih var. Bu tarihin her döneminde kullanılmış bir sembol olduğuna göre…

maxresdefault.jpg

Rönesans döneminde de kırmızı halılar zengin ve aristokrat ailelerinin portrelerinde yerini edinmiş. Kısacası zenginlik ve ihtişam ile aristokrasiyi simgelemiş çok uzun bir süre. Daha sonrasında gelen savaşların ardından kazanan taraf ülkesine hep kırmızı halı eşliğinde geri dönmüş. Yirminci yüzyılda ise kırmızı halılar tren yolları tarafından kullanılmaya başlanmış. Lüks bir yolcu treni yolcularının ayakları altına kırmızı halılar sermiş.

990d0c47bf8d09ee794b4e4a491a1162-650On20Line20for2020th20Century20Limited20at20Parade20of20Trains20-20MTA.jpg

Daha sonra iş Hollywood’ a kadar sıçramış. Ünlülerin güzel görünmesi için tercih edilen bir renk olduktan sonra bazı filmlerde kırmızının ön plana çıkarılması “Marilyn Monroe filmleri gibi” işin esas sebebi olmuş.

giphy (2).gif

 

Bu kadar.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.