“Niye Onlardan Bekliyorsun?”

Bu laf bana zamanında sevdiğim bir arkadaşım tarafından ben henüz yaban ellerdeyken söylenmişti. Kimin hakkında? Çıkarcı “müslümanlar” hakkında.

Hani bu daha çok müslüman takılan çıkarcı fırsatçı insan müsveddelerine olan tepkime karşı söylenmiş bir şey.

“Niye onlardan bekliyorsun? Sen iyi bir Müslüman ol, sen onlara örnek ol.” dedi. Ne kadar şapşik bir cevap.

Böyle bir şey olabilir mi ya?

kilicdaroglu-bir-kisi-milli-iradeyi-temsil-edemez-8880861_8728_o.jpg

Hayatım dönüp dolaşıp göte göt dediğim için duvardan duvara çarpılmama geliyor amk.

Şahsen ben böyle büyük bir iddiası olan kişinin dininin gerekliliklerini yerine getirmesini beklerim. Doğal olarak bunu kullanan insanları sevmem. Ama yine de bu kişilerin dinini sorgulamam zira bu bana düşmez. Ben sadece yaptıkları terbiyesizlikleri eleştirebilirim zira bu terbiyesizlikler çoğu zaman başka insanların hayatına yapılan saldırıları içeriyor.

Yani kimse bir müslüman olduğu için eleştirilmiyor, bu kisve altında yavşaklık yapılması eleştiriliyor. Çok kutsal bir şeye ait olduğunu iddia edip adam skiyorlar. Bariz olarak benim tavrım ona, değil mi?

Benim ne olup olmadığımın konuyla ne kadar ilgisi var? Zira ben karşıdakinden de benim onların dinini sorgulamadığım gibi benimkini de sorgulamamasını beklerim. Dinini sorgulamak bana düşmez çünkü zaten en başta umurumda değil, gerçekten. Ama insanlık beklenir… Karşıdaki insana olan saygın, birinin hayatında bıraktığın olumlu etkiler falan, bunlar beklenir. Ama işte öyle olmuyor bu şapşiklikler demek ki.

Sadece etrafımdaki insanlar tarafından karşılıklı saygı ve hoşgörü beklemek neden bu kadar yuhalanıyor? Bir insan kendisine sürekli olarak kötü davranan bir güruha ne kadar sabırlı davranabilir? Babam bu kadar güzel pasta yapmayı nereden öğrendi? Kafamda deli sorular.

Tamam eyvallah, hiçbir şey beklemiyorum kimseden. Bunlardan da iyi insanlar olmalarını beklemiyorum. Ben kendime bakıyorum, eyvallah. Ama ben dağda mağarada mı yaşıyorum? Şu kapıdan çıktıktan sonra sadece patateslerle mi huhatam oluyorum? Sosyal bir hayvan olan kimdi? Birbirimize karşı asgari miktarda dahi olsa bir sorumluluğumuz yok mu?

Her neyse amk. Bugünlük atar kotamı doldurdum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.