Anneli Diziler

2013 yılından 2016′ nın Haziranına kadar devam eden bir dizimiz vardı, Karagül. Çok farklı, çok dehşet başladı hikaye. Böyle kıyım kıyım aşk hikayeleri yoktu. Yavşak ağababaları da yoktu. Unutan için ufak bir hatırlatma yapayım:

giphy (1).gif

Katı bir baba, oğlunu teyzesinin kızı ile imam nikahı kıyıyor. Oğlan bu evliliğe karşı, İstanbul’ a kaçıyor. Orada birisiyle evleniyor. Baba da doğacak ilk erkek çocuğu bize verirsen bu hayatına izin veririm diyor. Oğlan doğan oğlan çocuğunu babasına gönderiyor. Teyze kızı alıp oğlanı kendi oğlu gibi büyütüyor. Oğlanın abisi (The Kendal) de babanın vefatından sonra vesaire evin reisi olup herkese terör estiriyor. O sırada İstanbul’daki hıyar ölüyor. İstanbuldaki kadın 3 çocuğu ile birlikte gelip eve yerleşiyor ve sürekli olarak “Analar ve Evlatlar” temalı olaylar yaşıyorlar her bir bölümde.

Acayip tuttu dizi, insanlar inanamadı neden bu kadar tuttu diye. Çünkü fragmanlarından gördükleri ile yargıladılar, internetten okudukları ile yargıladılar ama oturup bir bölüm dahi izlemediler. Zaten Türk dizilerindeki o yıvış yıvış olayı uzatmaları, 3 saate yakın bir bölüm çekmeleri, her olayın acayip dramatize oluşu da bu dizinin daha öne geçmesini engelledi. İnsanlar anlamadılar.

Neyse efendim, dizi bitti. Şimdi bakıyorum televizyona sadece “Analar ve Evlatları” temalı diziler var. En basitinden “Anne” var salı günleri Star’da. Muhteşem Yüzyıl da ana ve evlat teması üzerinden işleniyor. Evlat Kokusu başladı Kanal D’ de. Fox’ ta Kırlangıç Fırtınası adlı bir mevzu var, orada da anasından koparılmış bir evlat var, Star’ da Paramparça var başlama noktası oydu, hala aynı telden çalıyor. Bunların bir de baba mevzusu olanı var Kanal D’ de Adı Efsane, Bodrum Masalı gibi. Vatanım Sensin’ de bile ana evlat mevzusu var epey, direkt konu o olmasa da. Star’ daki Kara Sevda direkt çocuğa döndü artık. İstanbullu Gelin’ de baskın bir ana ve oğulları teması var. Fox’ ta Dayan Yüreğim diye bir dizi var yine anneli çocuklu. No 309 var Sumru Yavrucuk’ un çılgın anneliği ve evlatlarını gösteren… Cesur ve Güzel’ de bile anne ve baba mevzusu var amk.

oh god.gif

Ve daha Karagül’ den sonra çıkmış ve bugüne gelemeden bitmiş dizilerle, HENÜZ BAŞLAMAMIŞ dizileri saymıyorum bile… Hep aynı tema, aynı içerik… Niye peki? E libido yok, yıvış yıvış sevgili mevzusu yok, direkt domestik, direkt her evde ulaşılabilecek bir izleyici kitlesi. Garanti para kısacası. Dün Karagül’ e laf atanlar bugün izinden çıkmıyor. En azından o orijinaldi be… Yine bokunu çıkardınız.

Çok orijinaliz değil mi? TV dizilerinin dibine kibrit suyu…

baby.gif

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.