Pislik

Son zamanlarda acayip bir nostalji havası var bende. Sürekli aklım eskilerde. Ve aslında ne yalan söyleyeyim Amerika’ da. O yüzden aklıma bir şey geldi ve anlatmak istedim.

Amerika’ ya gittiğim zaman ortamda değişik bir şey vardı. Böyle Avrupa gibi de değildi, daha farklıydı. Nedir nedir diye düşündüm bir süre. Sonra fark ettim: Temizlik.

Tamam Avrupa’ nın hepsini bu kıyaslamaya katmak biraz manasız ama orada yollara işeyenleri ve genel olarak Türk nüfusunun nasıl medeni hayata ters düşmeye çalıştığını görünce böyle bir kıyaslama yapmak istedim.

Temizdi, her yer temiz. Yolda toz bile yok. Arabalar tertemiz – ki Kaliforniya’ da kuraklık oluyor, su kullanmanın bir sınırı var. Yüzlerce evsiz yaşıyor ama yolda çöp yok arkadaş.

mistake.gif

Türkiye’ ye geldim, kış vaktiydi.

 

Bütün arabalar çamur içerisindeydi, yollar çamur içerisindeydi. Bir dolmuşa bindiğimi hatırlıyorum. Yolu göremiyordum çünkü camlar çamurluydu. Burada dolmuşçular içerideki yolcu sayısını saklamak için yıkatmıyorlar ya arabalarını, ondandır dedim. İnsanlar biniyor, paçaları çamur, ayakkabılar çamur, montları çamur. Herkes pis duruyor.

Ama diğer arabalar da hep çamur. Tüm Mercedes’ler, Volvo’lar, Ford’lar… Hepsini bok götürüyor. Niye yıkatmıyorlar, arabam olmadığı için bilemiyorum. Tamam yollarda sürekli çalışmalar var, toz çamur gırla da yani o da senin araban yahu…

Bugün olmuş hala kafamı kurcalıyor, aklıma gelince bir süre düşünüyorum.

k.gif

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.