Mandela Etkisi Örnekleri

ESKİ YAZI: Mandela Etkisi

Geçen yazdığım yazıya gelen ilgi sebebiyle Mandela etkisi için verilen örnekleri tek tek yazmaya karar verdim.

En baştan söyleyeyim, konunun bilimsel yönü ve tartışmaya değer potansiyeli hakkında hiçbir şüphem yok. Muhteşem bir şey bence. İlk duyduğumda etrafımdaki insalara yapıştım direkt “oha konuya gel ne müthiş” diye. Ama örneklerin boktanlığı konusunda benimle hemfikir kalacağınıza eminim.

1. Sex In The City – Sex And The City

İddialara göre o meşhur dizinin adı eskiden Sex in the City imiş. Biz hep Sex and the City diye bildik sanıyorum. Farklı hatırlayan? Ama bir dönem sahte merchandise basılmış o kesin. Bizde nasıl Abidas falan var, bunda da telif için üstlerine gidilmesin diye çakallık yapılmış:

sex in the city.jpg

2. We are the champions… of the world.

Farklı versiyonları var şarkının. Albüm versiyonunda …of the world yok. Canlı versiyonlarda var. Çünkü millete söyletiyorlar o kısmı. Mandela etkisi örnekçilerine göre bu şarkı tarihte değişime uğradığı için …of the world yok.

3. Monopoly Man gözlükleri

monopoly man.jpg

Monopoly oyunundaki herifin gözlükleri var mı yok mu? Hiç olmamış. Hiç orijinal oyunum olmadı o yüzden kesin bir şey diyemem. Ama piyasada tekelcileri hep tek gözlüklü biliriz.

4. Pikachu’ nun kuyruğu

pikaçu.jpg

Mandela etkisi iddiacılarına göre Pikaçu’ nun kuyruğunda siyah bir şerit varmış. Ama aslen yok. Pokemoncular daha iyi bilir. Benim hatırladığım kadarıyla Pichu’ nun kuyruğunda siyah vardı.

5. Mona Lisa Gülüşü

mona lisa.jpg

İddialara göre Mona Lisa artık komple gülüyormuş. Ama biliriz ki Mona Lisa’ nın gülüşü kesin değil. Hatta şu video geldi gene aklım asdfkjflgf:

6. Kit-Kat – KitKat

kitkat.jpg

Biz hep KitKat bildik değil mi gençler? Kit-Kat diyen hiç kimseyi görmedim. Amerikalılar aksini iddia ediyor, Mandela etkisi ile KitKat oldu diyor.

7. Life is WAS like a box of chocolates

life was.jpg

Bu film konuşmalarının hataları bana hep aynı şeyi hatırlatıyor. Bir ergen var diyelim, bu ergen filmi izlemiyor. Sonra birilerine izliyorum diyor. Filmi izlemek yerine film hakkında eksik gedik hatırladıklarını paylaşan insanları okuyor internette. Sonra etrafında gördüğüne ahkam kesiyor. Mandela etkisicileri (!) bu sözün “Life was like a box of chocolates” olduğunu öğrendiğinde şoklara girdiler mesela. Ben filmi bile izlediklerinden şüpheliyim.

8. Hello Clarice?

silence.jpg

Ben şahsen tüm filmleri izlemiş biri olarak ilk filmde hiç Hello Clarice dediğini duymadım. Aynı şey “Scotty beam me up” için de geçerli. Senin kafanda o, bir kere izlesen öyle olmadığını bilirdin.

9. Mirror mirror on the wall… – Magic Mirror on the wall

mirror mirror.jpg

Telif hakları ile Disney çok bilindik “mirror mirror on the wall” lafını kullanamayıp kendi hikayesinde “magic mirror on the wall” olarak değiştirmiştir. Net! Gel de bunu bu insanlara anlat. Kitaplar ile film arasındaki fark basit bir telif mevzusu. Mirror mirror deyince de aklıma şu video geliyor alsşdfksfg:

10. Volvo Logosu

volvo.png

İddialara göre volvo logosu hiçbir zaman oklu olmamış. Bir Volvo hayranı olarak olduğunu söyleyebilirim. Zira mars logosu taşıyor Volvo ve buna acayip içerliyorum. Her zaman da tiskindirdi sanki hep baba arabasıymış gibi…

11. Lion & Lamb

Wolk-and-Lamb.jpg

İncilde bir ifade varmış,”aslan ve kuzu yan yana duracak” şeklinde. Bu bizde de işlemez. Çünkü kuzu ile özdeşleşen hayvan hep kurt idi bizde. Aslan ve kuzu pek mantıklı gelmiyor. Ha tabii kendi dinlerindeki sembolizmi bilemeyeceğim için bir şey diyemem.

12. Betty White öldü mü?

betty cheers.gif

Issız acun kaldı mı? Kadın hala yaşıyor, gözümüzle görüyoruz. Bu biraz Münir Özkul hikayesi gibi. “O ölmedi mi ya?” cılar çıkar ya üç ayda bir… Onlarda da Betty White var demek ki.

13. Amerika’ nın Eyaletleri

52 eyalet olarak anlatıldığı için hepimize biz öyle bildik. Ama yanlış. Amerika’ nın 50 eyaleti var. Bir rivayete göre Alaska ve Hawaii’ nin sonradan katılması ile insanlar 52 olarak karıştırmış ve 52 demiş ama onların dahil oluşuyla 50 eyalet olmuştur.

14. McDonald’s – MacDonald’s

macdonalds.png

MacDonald’ ın çiftliği vardı, iaiao. Şarkıda yani. Fastfood markası olan McDonald’s.

15. Boynuzlu Musa

horned moses.jpg

İnsanlar Davud Heykeli ile karıştırıyor bunu. Boynuzlu Musa heykeli daha az bilinen bir eser.

16. The Flintstones – The Flinstones

flintstones.jpg

Benim işkillenme noktam Çakmaktaşlar ile başladı. Çünkü biz hep Çakmaktaşlar olarak bildik bunları değil mi? Ama ana dili İngilizce olan bebeler bunu Flintstones olarak bildi ve bunu hep Flinstones olarak okudular. Basit bir çocukluk hatası. Ama bizim o hatayı yapmamız mümkün olmadı çevirisinden dolayı. Çakmak = Flint, yani her zaman Flintstones idi, insanların hatırladığı gibi Flinstones değil… Çok abes bir örnek verme çabası bence.

17. Tiananmen Meydanındaki Protestocu

tiananmen.jpg

Derler ki Mandela Etkisini savunanlar, bu adamı tanklar ezdi. Biz sadece adamın tanklar önündeki dik duruşunu biliriz. Gerisini bilmeyiz. Ama adam tankların önünü kestikten sonra adamı yoldan çekmek için bir güruh insan gelmiş YouTube daki videolara göre.

18. Looney Tunes – Looney Toons

looney-tunes

Tunes kelimesini ilk öğrendiğim yer, o yüzden kimse bana bu Toons idi, Mandela etkisi ile değişti demesin. Listeme adını verdim boşuna değil. Liste için: https://open.spotify.com/user/dilakm/playlist/3xU3JGNQ0flBoTb3nZKEny

19. Febreze – Febreeze

febreze.jpgFebreze’ in okunuşu Amerika’ da Febriiz. Bizde direkt Febrez diyorlar. O yüzden burada anlamazlar neden burada madde olduğunu. Okunduğu gibi yazıldığı hatasına düşüp buna da Mandela etkisi diyorlar.

20. Kuzey Kutbu

north pole.jpg

Basit ilkokul bilgisi. Unutmuş olabilenler için hatırlatalım: Kuzey kutbu, kara üstünde değildir, normalde buz tutar kuzey kutbu yani kısacası buzdur. Kimi zaman erir, kimi zaman donar. Güney Kutbu ise kara üstündedir. Temel bilgi, yayalım. Amerikalılar ilk defa bir okul bilgisi ile karşılaştıkları için, kısacası gerizekalı oldukları için “oha Mandela etkisi” diyorlar. Değil kardeşim, kuzey kutbunu rahat bırakın, yeterince derdi var.

Daha Amerikalıların çok üstüne gittiği başka maddeler var ama bizde konuşulması mantıksız… Bilmediğimiz olaylar sonuçta. Bize ne Berenstein ayılarından mesela.

Bana kızıyorsunuz belki eleştirdiğim için. Mükemmel ötesi bir potansiyeli olan bilimsel bir konu olabilir Mandela etkisi. Ama örnekleri acayip boktan. Bir şeyleri yanlış biliyorlar, sonra da tutturup tarih değişmiş diyorlar. Bu kadar öküz olunmaz ki…

Hani dünyanın yarısı çıkıp gelse 2. Dünya savaşını Naziler kazanmıştı, oha tarih değişmiş dese durup bakarsın ne oluyor diye de Febreze’ in okunuşu değişti diye de bıkbık ötülmemeli bence.

18 comments

 1. Geri bildirim: Mandela Etkisi | Fancy Kïcks
 2. doktor · Kasım 28, 2016

  aga tüm ekşına s.ıçtın bu kadar mantıklı olmak zorunda mısın

  Beğen

  • fancykicks · Kasım 29, 2016

   Keşke düzgün örnekler gelse de onları konuşsak. Yok febrezmiş yok kitkatmış falan… Abes bence. Öyle büyük bir olay olacak biz pikaçunun kuyruğunu konuşacağız… Yazık valla.

   Beğen

  • fancykicks · Kasım 29, 2016

   Keşke düzgün örnekler gelse de onları konuşsak. Yok febrezmiş yok kitkatmış falan… Abes bence. Öyle büyük bir olay olacak biz pikaçunun kuyruğunu konuşacağız… Yazık valla.

   Beğen

 3. south güney · Kasım 28, 2016

  bir kaç tane daha böyle söylentiler var istersen bunlarıda ekle bu aralar her yerde mandela etkisi konuşuluyor anlamadım gitti,ilk başta arkadaş mesaj attı monopoly adamla ilgili sonra şaşırdım ama şu internet trollü bir adam vardı gözlüklü bıyıklı takım elbiseli troll face,onla karıştırdığımı anladım,bazılarıda yani yabancılarda bay fıstıkla karıştırmışlar,biraz araştırdım bunları buldum

  sinbad filmi ile ilgili bir söylenti var

  Abd 50 eyalet olduğunu 4 yıl önceden biliyorum (Tarih Öğretmenliği okurken bu 4 yıl önce anlatmışlardı)

  Galler eskiden o kadar büyük değildi diyorlar (atlasım vardı küçükken galler diye bir ülkenin varlığından haberi yok gerçi o atlasta sadece bayraklara bakıyordum tek aklımda kalan Brezilya bayrağıydı o zaman diğer ülkeler hiç olmadı diyemeyiz bu iddada boş)

  kpax filmi nicolas cage oynuyormuş değişmiş başrol (bence mavi tonlı bir nicolas cage film posteri vardı onla karıştırıyor olabilirler)

  starwarstaki C-3po adlı robotun gümüş bacağının olduğunu bir çok kişi bilmiyormuş (ayıptır söylemesi hiç izlemedim ama çocukken saatini almışlardı bana onunda kafa kısmı vardı kapaklıydı bir şey diyemem.

  monalisa gülüyormuş şimdi eskiden hüzünlüymüş (90 lı yıllarda çocukken duygusu karışık olduğu söylenirdi şimdi tekrar baktım gülüyor gibi ama bunu söyledikleri anda gülüyor olduğunu düşünmeye başladım bir nevi zihnimin yönlenidirilmiş olduğunu hissediyorum,biri çıkıp bunu demese ben hala duygusuz olarak görecektim.

  oz büyücüsü filminde kimse korkuluğun elinde silah olduğunu hatırlamıyor (bu filmin o kısımını izlerken uyumuştum o yüzden bende hatırlamıyorum)

  Müfettiş Gadget var birde bu konu adamlar bıyığı takmış küçükken bıyık olduğunu hatırlamıyorum,ama hatırlayanlar var bence pink panter filmindeki müfetiş ile karıştırıyorlar.

  coca colanın noel reklamı vardı birde onda bizim santa göz kırpıyormuş ama öyle bir şey yok diyorlar.

  Sonuç olarak kafamı dağıttım iyi oldu araştırmakla aklımda soru işaretide kalmadı bir insan mavi diyorsa kırmızı renge bazen insan şüphe eder hele büyük bir çoğunluk diyorsa,bir çok şey zihinin parçaları yanlış tamamlaması ile ilgili bana göre dedektifsen bıyığın olmalı,zengin bir smokinliysen göz merceğin olmalı gibi,ama yinedeucu açık bakalım hayat bize neler göstericek,bir arada Evrenin Similasyon olup olmadığı konusu vardı bununlada ilgili yazı yazmanı beklerim.

  Beğen

  • fancykicks · Kasım 29, 2016

   Yorum için çok teşekkürler, eklemediğim bazı örnekleri görmek de iyi oldu. Amerikalıların çok fazla örneği var ama çok büyük bir çoğunluğu dikkatsizlikten kaynaklanıyor bence. Gerçekten tarihte bir değişiklik olduysa bunu kanıtlamamız biraz zor gibi bence. Absürt kelime oyunları ile kanıtlamaya çalışmak konuyu harcamaya sebep oluyor.

   Beğen

 4. Ersan · Kasım 29, 2016

  Volvo simgesinde ok var google a volvo yazarsanız görsellerde direk çıkıyo zaten

  Beğen

  • fancykicks · Kasım 29, 2016

   Var tabii hep vardı. Ama bu olayı savunanlar simgede ok olmadığını ve sonradan eklendiğini söylüyor. Tamamen kendi dikkatsizlikleri bence de…

   Beğen

 5. Kadir Yel · Kasım 30, 2016

  güzel makale olmuş

  Beğen

 6. Jim · Aralık 1, 2016

  Volvo örneğini görünceye kadar iyiydi de, verdiğin Volvo örneğinde yaptığın betimlemeleri okuduktan sonra bilinçaltında yatan cinsiyetçiliği ve erkek düşmanlığını anlayınca tiksinip okumayı yarıda kestim.

  Örneği bilerek “erkek sembolü” değil de “mars sembolü” şeklinde verdiysen o daha da vahim. O zaman bu bilerek ve isteyerek üstü kapalı bir erkek düşmanlığı yaptığın ve alttan erkek düşmanlığı mesajı verdiğin anlamına gelir.

  Yapılan betimlemenin vehametini tam olarak kavrayamayan kişilerin google amcaya “Male symbol” ve “Mars symbol” yazmalarını, çıkan sonuçları “Volvo” logosuyla karşılaştırmalarını ve aradaki 7 farkı bulmalarını isterim. Sonra da burada geçen Volvo örneğine yazılanları tekrardan okuyarak değerlendirmelerini rica ederim.

  Beğen

  • fancykicks · Aralık 2, 2016

   Erkek düşmanlığı iddiasıyla zan altında bırakılmak da varmış kaderde. Belli bir yaşa geldikten sonra Volvo’ nun logosunun tarihçesini ve amacını okuyup ona göre fikir yürütmek kolay ama küçük bir çocukken sadece babaların elinde gördüğüm ve hep etrafta “erkek adam arabası” olarak tanıtıldığı için Volvo’ nun duruşundan ve logosunun bunu ima etmesinden hazzetmezdim. O kadar.

   Örneği erkek sembolü yerine Mars sembolü olarak vermemin sebebi sembolün Mars sembolü oluşudur. Bize erkek sembolü kadın sembolü diye öğretmeden önce birileri biz bunları gezegen sembolleri olarak öğrendik. Altından “vahim” trajediler çıkarılmasına gerek olan bir sebep olduğunu düşünmüyorum.

   Son olarak Mars sembolü ile Volvo’ nun logosu arasında 7 değil 1 tane bile fark yok. Şirketin logosunu seçerken kişilerin Mars logosundan ve Roma kültüründeki yorumlamalarından etkilendiğini yazmış, google amca öyle diyor.

   Beğen

 7. Einstein* · Aralık 2, 2016

  Güzel bir makale olmuş, çoğu cümlende fikirlerime ışık tuttun, yalnız bir boşluğum var hala. Mandela etkisine bir tek o boşluktan inanasım geliyor. O da şudur; örneğin çocukken bir smokin ile mercek kullanılacağı fikri aklımda oluşmamışken(bu yakıştırmayı ilk defa benimsiyorum diyebilirim) , küçüklüğümden bu yana hiçbir zaman orijinal bir kutu oyunum olmamışken, sağda solda gördüğüm monopoly kutularının üzerindeki adamı mercekli olarak hatırlamam, aslında böyle bir şeyin hiç olmadığını ama beynimin bana öğrenilmiş şeylerle gördüğüm şeyleri tamamlayarak sunması fikrine hiç inanasım gelmiyor. Daha doğrusu mantığım kavramıyor,boşluklar kalıyor. Nasıl oluyorda hiç bilmediğim şeyleri beynim tamamlayıp bana sunuyor? Burda aslında birazda felsefeye giriyor iş ama (hani şu bilgi hep vardır ama sonradan açığa çıkar teorisi) orayada girip işi çok bulandırmak istemiyorum. Bu noktada da zaman makinesi fikri aklıma yatmıyor değil. Zaman makinesi ile gerçekleşen bir kelebek etkisi olabilir mi acaba ?

  Beğen

 8. BirZıpırAdam · Aralık 10, 2016

  Mandela efektine kafayı epey yordum. Ortaya atılan iddiaların çoğunu kendimce çürüttüm. Mesela Looney Tunes’i, Loonet Toons olarak hatırlayanlar var mesela onda da Tiny Toons Adventures ile karıştırdığımı farkettim. Ama çürütemediğim ve emin olduğum 2 husus var. Ford’un ve Volkswagen’in logosu. Neredeyse emin gibiyim. Şimdiki halleri gibi değildi. Ya beynim bana çok iyi oyun oynuyor yada mandela efekti gerçek sonucuna vardırıyor. Birde we are the champions şarkısı ben of the world kısmını kulağımda çok iyi hatırlıyorum. Ama bu hatırladığım ses bir konserden felan değil. şarkının kaydından. Ses hafızam görüntü hafızamdan daha iyidir. Bilemiyorum. Kafam bu konuda çok karışık. Ama beni buna inandırabilen sadece bu 3 husus var.

  Beğen

  • Aghast · Şubat 20, 2017

   https://youtu.be/IBzK7ptkeuY?t=17m45s şuna bak. 2009 yapımı bir film. Ortasında çizgi görebiliyor musun?

   Beğen

   • fancykicks · Mart 3, 2017

    Çok güzel yakalamışsın tebrik ederim. Ayna gibi görünüyor resmen. Bunu araştırmak gerek, haklısın.

    Beğen

   • Aghast · Mart 3, 2017

    Muhtemelen ülkeden ülkeye o çizgi şeyleri değişiyordur veya araba modellerinde değişiyordur. Başka bir şey düşünemiyorum elbette 😀

    Beğen

 9. Boogie Man · Aralık 13, 2016

  Peynir markasındaki ineğin burnunda halka olmalıydı çocukluğumdan beri böyle hatırlıyorum

  Beğen

 10. Oğuz Arabaci · Aralık 22, 2016

  O zamanlar okumayı yeni söktüğüm ve yazıları yazıldığı gibi okuduğum için Looney Tunes’un Looney Tunes olduğuna eminim. Araba sembolleri konusunda da Ford’un “F” sinin ucundaki kıvrımdan bahsediliyor ki o her zaman vardı. ‘V’olks’w’agen’in de V’si ile W’su arasında her zaman çizgi vardı. Volvo da her zaman o ok işaretine sahipti. Bunlara adım soyadım kadar eminim. Hatta konumuz değil ama Volvo’ların sembolü sadece önünde olur, arkasına sembol koymaz büyük harflerle kocaman VOLVO yazarlar, olur da ileride bunu da yanlış hatırlarlar diye söyleyeyim dedim. Bu örnekler içinde benim çürütemediğim Pikaçu’nun kuyruğu ve şu peynir markası, La vache qui rit. O ineğin burnunda halka olduğunu sanıyordum, hatta bir kuzenimin burnuna halka takıp da “Bak Lavaş Kirit oldum.” dediğini hatırlıyorum. Pikaçu’nun da kulak uçları siyah olduğu için kuyruğunda da siyah bir bölge olması gerekliymiş gibi bir izlenim uyandırıyor. Ama bunların dikkat eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Veya bazı hataları beynimizin otomatik tamamlamasından kaynaklanabilir. Az veriyle çok bilgiye ulaşma eğilimi aslında beynimizin geliştirdiği bir enerji tasarrufudur. Örneğin Mickey Mouse’un pantolonunda yan yana iki düğme var ama askı yok. Oysa pantolon askılarını tutmuş vaziyette ileri geri salınarak utangaç bir şekilde konuştuğu bir sahne gözlerimde canlanıyor. Veya Monopoly’deki dayının monokl takmaması, o şapka ve bıyık varken monokl neden yok diyen beynimiz bunu hiç sorgulamamıza fırsat vermeden direkt varmış gibi hatırlamanıza sebep oluyor. Bu örneklerin birçok kişi tarafından onaylanması paralel evren veya zaman yolculuğu gibi tartışmaları gündeme getirse de herhangi bir örneğin herhangi bir kişi tarafından çürütülmesi tüm iddiaları yok edebilecek nitelikte. Ben Ford’un F’sinin ucundaki kıvrımı hatırlıyorsam ve bunun her zaman böyle olduğunu ispatlayacak güçlü delillerim varsa ki var; birileri de bana Pikaçu’yu, Monopoly’i, La vache qui rit’i ispatlayabilir. Aslında çok çok basit değil mi? Ben arabalarla iç içe olduğum için -insert surname here- sembolleri hakkında bu yanılgıya düşmedim ama hiç Pokémon izlemedim, hiç Monopoly oynamadım ve belki de bir veya iki kez La vache qui rit gördüm. Bu yüzden hakkında çok az bilgiye sahip olduğum bu sembolleri yanlış hatırladım. Ama varsayalım ki bu etkiler gerçek, bu durumda ortaya atılan iki kavram var: Paralel evrenler ve zaman yolculuğu. Paralel evrenlerin varlığına inanıyorum. Yapılan her seçim beraberinde o seçimi yapmadığınız başka bir evreni de yaratır. Bunu düzgün şekilli, tek gövdeden çokça dallar vermiş büyük bir ağaca benzetebiliriz. Bu ağaca tırmanmaya gövdeden başlarız, bu tek mevcut seçimdir. Yükseldikçe ana dallardan birini seçeriz ve daha sonra küçük dallar şeklinde çıkabildiğimiz yere kadar çıkarız. Ağacın gövdesi var olmaktır, ağaca çıkmak için elimizdeki tek seçenek; dallar ise hayattaki diğer tercihlerimizdir, isteyerek veya istemeyerek yaptığımız her tercih. Ağaçta gövdeden uca sayısız yol vardır ama biz sadece birini seçtik diye diğer yolların var olmadığını iddia edemeyiz. Benim paralel evrenler hakkında görüşüm bu şekilde. Ama zaman yolculuğuna inanmıyorum. Çok fazla noktası var. Öncelikle bunun bir zaman makinesiyle mi yoksa meditasyonla mı yoksa başka bir metotla mı yapılabileceği meselesi var. Yolculuğun fiziksel mi zihinsel mi, geçmişe mi geleceğe mi, kalıcı mı geçici mi olduğu da önemli. Tüm sorunları bir şekilde hallettiğimizi düşünelim zaman yolculuğu yaptığımız takdirde aynı zamanda iki kez var olma sorunsalını nasıl halledeceğiz? Paradoksa yol açmamak için orijinal benliğimizle karşılaşmaktan kaçınarak onu da çözdük diyelim. Peki ya çıktığımız zaman çizgisine geri dönemezsek, o zaman ne olacak? Tüm anlardaki varlığımızı ayrı ayrı ele alırsak biz aslında sadece bir anı yok etmiş oluruz ve o ana tekrar döndüğümüz zaman tüm zaman çizgisindeki varlığımız kesintiye uğramamış olur. Ama eğer aynı kesin anı bir iki saniyeyle bile kaçırsak asla tam olarak var olamayız. Bu benim algılamamın çok çok ötesine yelken açtığı için ‘bana’ mümkün gelmiyor, dolayısıyla zaman yolculuğuna inanmıyorum. Ve bu Mandela etkisi denen şeyin paralel evrenlerle veya zaman yolculuğuyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi bilgiye ulaşma yönteminin değişimi ve bilinmeyen konularda yapılan otomatik tahminlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Örneğin ben Nelson Mandela hakkında hiçbir ‘bilgi’ye sahip değilken geçmişte yaşayıp ölmüş bir adam olarak ‘tahmin’ ediyordum. Televizyonda öldüğü haberini gördüğümde hakkında ufacık bir araştırma yaparak hiç de tahmin ettiğim gibi olmadığını ‘öğren’dim. Son olarak kişisel bir örnek vermek istiyorum. Bizim birçok arabamız oldu. Ben gri bir Corolla ile anılar hatırlarken ve bunlardan kendi benliğim kadar eminken ailemin diğer fertleri ‘hiçbir’ zaman Toyota’mız olmadığını iddia ediyor. Peki ben nereden hatırlıyorum?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.