Amerikan Olmayan Amerikalılar

İllaki fark etmişsinizdir bir grup insan kraldan fazla kralcı. Sonuçta Türkiye’ de yaşıyoruz, her gün gözümüze gözümüze sokuyorlar bu tip insanlar kendilerini…

annoyed michelle .gif

Bir grup insan daha var dünya çevresinde. Bu insanlar, Amerika’ da yaşamamalarına ve herhangi bir vatandaşlığı olmamasına rağmen (ve hatta bazen hiç gitmemiş olmalarına rağmen) orada yaşanan olayları sanki kendileri yaşamış gibi paylaşıyor, acılarına katılıyor falan.

Şimdi tabii kendinden başkasının yaşadığı drama üzülmek ve onlara sempati beslemek normal bir duygu. Ama bunlarda normal olmayan bir durum var. Yazdıkları ve paylaştıkları her şeyde görebiliyorsunuz bunu. Mesela iki gün önce hakkında yazı paylaştığım Hollandalı Nikkie. Her 4 Temmuz’ da, her Halloween’ de, her “Amerikalıların daha çok sahiplendiği günde” bu kız başlar video paylaşmaya sanki oradaymış gibi.

till america.gif

Eğitim vesilesiyle tanıştığım Japon arkadaşlar geçen tutmuş seçim ile alakalı üzüntülerini belirtiyorlar “bugün daha fazla birlik olma günü” minvalinde paylaşımlarda bulunuyorlar. Ulan sen Japonsun en çok senin Amerika ile empati yapmaman lazım.

Öyle değiller işte bu insanlar. Acayip bir empati, acayip bi Amerikan sevgisi, valla bizde var diyenin suratına çarpasım geliyor. Hayır bizde Amerika ile üçüncü türden ilişki kuran embesiller yok karşim valla yok.

Şimdi kendimizi test ediyoruz. Amerika’ da ne olursa olsun günün sonunda “Bana ne amk” diyebilen herkes bu testi geçiyor. Ama diyemiyor ve acayip üzülüp, duyar kasıp millete ekşiyorsan bir kendine gel arkadaş. Anlıyoruz çok duygusalsın. Sana “önce git şuna üzül” gibi bir hıyarlık da etmeyeceğim tabii. Koskocaman insansın, neye üzülüp gündemini neyin belirleyeceğini en iyi sen bilirsin. Senden tek dileğim değiştiremeyeceğin veya seni zerre ilgilendirmeyen mevzular için gelip başımıza ekşime, olur mu? İlgilenmiyoruz.

dracarys mtf.gif

Kafama takılan yüz bin düşünceden bir tanesiydi yazmadan geçemedim. Şimdi dağılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.