Mandela Etkisi

GÜNCELLEME: Mandela Etkisi Örnekleri

Son zamanlarda youtube’ da sıklıkla izlediğim bir mevzu bu Mandela etkisi. Bilmeyenler için ne olduğunu anlatayım bir cümlede. Bazı insanlar, tarihin hatıralarındakinden daha farklı olduğunu iddia ediyor ve buna da Mandela etkisi diyor. Adını Mandela’ dan almasının en büyük sebebi de çok büyük sayıda bir insanın Nelson Mandela’ nın esasen 80′ li yıllarda hapisteyken öldüğünü hatırlamasından dolayı alıyor. Ama biliyoruz ki Mandela 2013 yılında öldü. İşte en büyük “ben bunu farklı hatırlıyorum” örneği bu. Böyle hatırlayan insanların sayısı çok ama çok fazla çünkü.

Çok ikircikli bir mevzu. Düşüncesi bile muhteşem ama işin ters tarafı hiçbir şekilde kanıtlanamaz. Bir insan bir şeyi farklı hatırlasa bile bunu kanıtlayamaz çünkü hiçbir zaman böyle bir şey olmadı.

Örneklerden gidelim zira youtube’ dThinking-Man-Rodin.jpga da hep örneklerden gidiliyor. En son örnekten başlayacağım. Rodin’ in meşhur “Düşünen Adam” heykelini aklınıza getirin. Adam elini çenesine mi koymuş yoksa alnına mı? Bir takım insanlar heykelin sol elinin adamın alnında olduğuna inanıyor. Hep öyle hatırlıyorlar. Ama hiç öyle olmadı. O el her zaman adamın çenesindeydi.

 

 

Daha basit bir örneğe gelelim. Volkswagen’ ın amblemini farklı hatırlıyorlar. Aşağıya iki örneği koyuyorum.

vw

Soldaki esas amblem ama insanlar sağdakini hatırlıyor. Hiçbir zaman sağdaki gibi kullanmamış Volkswagen. Aynı mesele Ford’ da da var. Orada da yazının daha düz olduğuna, F’ nin üzerindeki o kıvırcık süslemenin hiç olmadığına inanıyorlar.

Filmlerdeki çok meşhur sözlerin aslında hiç öyle olmadığını anlatıyorlar. Star Wars’ taki meşhur “I’m your father” kısmının hep “Luke, I’m your father” olduğu iddia edilir ya işte o mesela “No, I ‘m your father” imiş her zaman. Bak işte bu tam bir gerizekalı turnusolu. Direkt olarak! “Star Wars en sevdiğim film serisi, yüz kere izlemişimdir” cileri ortaya döken yegane örnek. Aslında bu şerefsizler hiç star wars izlemedi, izlediyse de götüyle izledi ve geçip gitti ve hiç ama hiç sevmedi VE bunu hep kız tavlamak, ortam yapmak için ortaya sundu. Star Wars sevdiğini iddia eden dallamaları ayırt etmenin en güzel yolu bu cümle işte.

basic bitch.gif

Genel olarak Mandela etkisini savunmaya çalışan insanlar manyağa bağlamış illüminati komplo teorileri ile, kertenkele insanların bizi yönettiği iddiası ile deliliğin dağlarını arşınlamış ucubeler. Bir tane de normal bir insan çıkıp savunsa ve gerçek bir argüman ortaya koysa eyvallah hakikatten çok enteresan bir konu diyebileceğimiz bir mesele bu. Ama ne yazık ki konuşanların zeka seviyesi sıfırın altında on.

Örneklere bakıyorum, bir tane bile elle tutulur bir örnek yok (Mandela örneği hariç). Hep ufak tefek ayrıntılar, hep telif hakları ile değiştirilen cümleler, hep yanlış haritalandırma sonucu yeri değişen ülke iddiaları, hep eksik bilgi vesaire…

Ve işin kötü tarafı insanlar “ben yanlış biliyorum galiba” demiyor da “ulan tarih değişmiş” diyor. İşte o yüzden takip etmesi çok eğlenceli, muhteşem bir konu bence.

O kadar çok örnek var ki (ve ne yazık ki hepsi Amerika’ dan) internete bir bakın derim. Türk örneği olarak, birisi ekşi’ de de yazmış zaten, Hugo’ da küfreden çocuk verilmiş. Ama o iş zaten alengirli, pek düzgün bir örnek değil o. Ama genel olarak fikir bu. Mutlaka tavsiye ederim, bir bakın!

3 comments

 1. PremsesBozuntusu · Kasım 27, 2016

  Bu konu üzerinde kafa yoran insanlar var, izlemek eğlenceli diyip yorum yapmamalısınız. Bu olayı Paralel evrene, zaman yolculuğuna dayandıranlar var. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalar, testler var. Bilim adamları yok derken, Filozoflar neden var diyor mesela? Bunu araştırıp, yazı yazmalısınız. İyi günler.

  Beğen

  • fancykicks · Kasım 27, 2016

   Benim gözlemlediğim kadarıyla bu olayı savunan insanlar biraz yanlış örneklere odaklanıyorlar. Ya da şöyle söyleyeyim: Örneklere odaklanıp olayın ciddiyetini azaltıyorlar. Çünkü seçtikleri örnekler çok vasat. Yok film adı eskisinden farklıymış, yok konuşmalar değişmiş, yok o şarkı aslında şöyleymiş falan bunlar hep ufak ve dikkatten kaçabilecek basit şeyler. Mandela’ nın ölümü gibi kitleleri “acaba bu gerçekten böyle miydi” diye sorgulatan büyük örnekler yok genelde. Ama tabii eğer sizin bildiğiniz daha ayrıntılı araştırmalar varsa ben de bakmayı çok isterim, çünkü hala çok enteresan bir konu olduğunu düşünüyorum.

   Beğen

 2. Geri bildirim: Mandela Etkisi Örnekleri | Fancy Kïcks

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.