Kötü Bir Şey

Memleket olarak aradaki farka haiz olamadığımızı düşündüğüm bir mesele var. Bu mesele hakkında önceden yazı yazmış olabilirim, kendini tekrar ediyorsun diye çıkışmayın. Zira hala aklımı çeliyor, hala bocalıyorum. O yüzden bu konuda çok düşündüğüm doğrudur.

Milyonluk soru: Bir insan ne zaman kötü bir şey yapmış olur?

a) Kötü bir şey yapınca.

b) Kötü bir şey yaptığı ortalarda konuşulunca.

merida frus.gif

(Türkçe meal geçeceğim: “Bok” bok olduğu için boktur, sen bok dedin diye bok değildir. Ortada bir bok varsa bu boku konuşmak normaldir, normal olmayan insanların gözünün içine baka baka bok eylemektir.)

Aradaki farkı göremeyenler var. Kötü bir şey yaptığı için değil ama kötü bir şey yaptığı bariz ortada olduğu için konuşulmasından dolayı rahatsızlık duyan insanlar var. Yani kişi ortada boklu bir mesele olduğu zaman “ulan ben kötü bir şey yaptım galiba” demiyor “niye kötü bir şey yaptığımı söylüyorsun” diyor. Zannediyor ki kötü bir şey yaptığını söylemesem o kötü bir şey yaptığı anlaşılmayacak, dünyanın en iyi insanı olarak anılacak. Ama hayır, herkes o kötü bir şey yaptığını biliyor ama sadece bunu ortaya söylemiyor.

Umarım meseleyi düzgün anlatabilmişimdir. Kötü bir şey yaptığı için değil de hakkında kötü söz söylendiği için bozulan, küsen, alınan, sinirlenen ve kendini haklı gören tüm kötülerden uzak güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.