Grunge Gotiği

Son zamanlarda etrafta dönen bir muhabbet var. Bazı kızlar “grunge make-up” diye bir isim uydurmuşlar ve bildiğin ağır GOTİK makyajını insanlara grunge imiş gibi gösteriyorlar. Ağır cehalet.

Bakınız hatta şöyle bir şey yapıyorlar:

Bariz gotik makyajı işte. Arada pinterest’ ten falan bakıyorum “grunge” etiketine gördüklerime inanamıyorum resmen. Bildiğin gotik, ağır gotik hem de emo falan da değil.

cf6eb6a37ea0bf628e1c7dff356e50af

Şimdi soldaki resme bir bakın. Buna grunge diyorlar. Niye lan? Nasıl? Neresinde bunun grunge? Saçı kesip boğazına  yular bağlayınca grunge mı oluyorsun?

Bir kere grunge moda türü müdür diye sormak gerek. Ben en son baktığımda müzik türüydü, moda değil.

Hele bu yıl her yerde “choker” denilen doksanlar ucubesi lastikler dolanıyor. Bunlar, boğaza tamamen sarılan kolyeler, sarkmaz, böyle seni boğar gibi durur o yüzden adı “choker”. Bunu takan insanlara bakarsınız “ay çok gıranc, ay çok doksanlar” diye dolanırlar.

f6c6cda04cbba1e874552d06b1a600a8

Bir sürü emek harcıyorlar, bir sürü para harcıyorlar. O kadar çok uğraşıyorlar ki “moda” adına. Benim bir tarzım var diyebilmek için harcadıkları bu emeğe sıkılmamak elde değil.

Yanlış anlaşılmasın, gerçekten takdir ettiğim bazı durumları da oluyor bu kızların. Henüz 17 yaşında bu kadar makyaj bilmeleri, kıyafetlerini seçerken takıntılı olmaları belki de güzel bir şey. Bende de olsun isterdim, ben o yaştayken.

Ama o kadar uğraşıyorsun, bari neyin ne olduğunu bil be kuzum ya. Madem bu kadar uğraşıyorsun “bunun adı grunge değil bu gotik” diyebilmelisin mesela. Madem bu kadar düşkünsün tarzlara, Ali’ ye Veli deme bari.

Özentinizi anlıyorum ve yürekten destekliyorum. 1999 doğumlu olup “grunge” ve “90lar” diye gezmene kızmıyorum. Eyvallah, tabii ki de seveceksin, bilmek isteyeceksin. Ama cahilliklere kapılıp da kendini rezil etme bebişim, emeğine ve karakterine yazık.

Bu kadar.

One comment

  1. fadimeyildirim · Mart 8, 2016

    Grunge modasi yeni turetilen bir moda ismi degildir grunge doksanlarin bizim tabirimizle yirtik modasidir ve bir konuda katiliyorum kesinlikle grunge modasi bu degildir. Grunge yirtik jean transparan salak ipek gomlekler ekose jeketlerle yapilan kombinin genel adidir

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.