Mini-Me Sia

Sia, geçtiğimiz yılın ilk aylarında Amerika müzik piyasasında adını bir besteci olarak değil, bir şarkıcı olarak duyurmak için yeni bir albüm çıkardı. Sia egzantirik bir insan. Birlikte çalışması zor, amacını anlamak daha zor. Ama net olduğu bir konu var. O da yüzünü göstermemek.

Sia bütün pazarlama planını yüzünü göstermeme temeli üzerine kurdurdu. Çıktığı hiçbir programda, hiçbir tanıtımda suratını göremezsiniz. Arkasını dönüp öyle oturuyor. Onun mantığına göre, yüzünü göstermemek makbul. Ona göre şan şöhret, sanatçının yüzünü ve görünüşünü gerektiren bir şey. Dergi kapakları, albüm kapakları, hayranlara ulaşmak için açılan internet sayfaları vesaire…

Ama daha önemlisi, Sia’ nın bu hareketinin ne kadar işe yarar bir pazarlama taktiği olması. Çünkü insanlar televizyona baktığında, internette gezindiğinde karşısına yılışık yavşak ünlüler çıkıyor. Her fırsatta gözümüze gözümüze sokulan Kanye’ler, Kim’ler, Beyonce’ ler var etrafta. Bu insanların oluşturmuş olduğu o irriteyi göz önünde bulunduruyor Sia. Bu taktik çok dikkat çekti arkadaş.

Yüzünü özellikle görmek isteyen tabii bakar ama Sia suratını hayranlarına itelemiyor. Kendine bir “mini me” yaratmış, Maddie Ziegler adında bir dansçı kız. Ufak tefek, o yaşta şöhrete sahip olan her bebe gibi şımarık bir çocuk. Herkes direkt olarak anasına bakıyor, sen bu çocuğu niye bu hale getirdin diye. Tabii bu Amerikan anaları, çocuklarını meşhur etmek için ellerinden geleni artlarına koymuyorlar ama bu demek değil ki çocuğu kullanıyorlar. Bu çocukların sendikaları, gözetmenleri, terapistleri, kısacası her şeyleri var. Adamların sınırları, kuralları var. En azından Maddie’ nin var.

Neyse işte, mini-me Sia, kliplerde ten rengi bir mayo giyiyor, amaç da konsept bir karakterin oturması (imiş).

Bizde Chandelier büyük olay oldu “çıcık ıstısmırı çıcık ıstısmırı” diye, bunu diyen Elastic Heart’ ı görünce kalp krizinden ölmüş olmalı. Zira orada dünyanın en sevilmeyen aktörü de aynı şeyi giyiyor. Sia orada ne kafalarda şimdi “ay ne sanatsal, ay ne egzantirik, ne kaa sanat sanat için” diye diye ölmüştür. Milletin ufacık kıza ne gözle bakabileceğinden bihaber “Bunlar ne diyor kuzum” şeklinde dolanıyor. Onca kafadan “pedofilii, yakın bunları” diye linç sesleri gelince çıkıp özür diliyor Sia.

Benim bildiğim kadarıyla Maddie’ nin PR takımı, avukatları, sendikası, terapisti, gözetmenleri ve ailesi kızlarının “istismar” edilmesini engellemek için yırtınıyorlar. Bu çocuğun hayatına “istismar” kelimesini sokmak isteyenler sanırım ne çocuk işçilerden haberdar, ne seks kölelerinden ne de savaştan kaçan çocuklardan… Maddie’ nin burnu kanasa, tırnağı kırılsa, yapanları diri diri mezara gömecek insanlar var etrafında. Öbürleri piç, öbürleri meh.

Bir çocuğun dans etmesine istismar diyorlar.
Ben bu kız çocuğunun memelerini görüyorum ve aklıma seks geliyor, demek normal oluyor.

2 comments

  1. günün dışından · Mayıs 8, 2015

    müthiş yazıyorsunuz

    Beğen

  2. Dilara · Mayıs 11, 2015

    teşekkürler 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.