Oscar Eksikliği

Ve yine geldi o şenlikli, timeline’ ı tahminlere boğan, “ben köpek gibi film izliyorum pis köylüler” ifadesini bir şekilde paylaşan arkadaşların vakti: Akademi Ödülleri – Oskarlar…
Kaç yıldır takip ederim, ne zamandır dikkatimi çeken bir konu var sizlere söylemek istediğim. Aranızda bir grup hevesli genç belki de “çok bilirim, çok anlarım, çok izlerim” demek için, belki de gerçekten ne yaptığını bilmeyerek, adı sanı duyulmayan bir takım aktör ve aktrislere kafayı takıyor. 
Şöyle ki, geçen yıl mesela, şu köleli filmde tek bir sahne ile ödülü hak ettiğini düşünen güruh vardı. Kızın adı Lupita N’yongo (gugli) idi, hatırlayan var mı? “Ay kesin almalı, çok hak etti, çok başarılıydı” vesaire vesaire. Hassiktir lan oradan!
Ondan önceki yıl da şu ufak kız vardı. Quvenzhanè Wallis. Bir şımarıklar, bir tavırlar. Aynı güruh, bu kızın kesin kazanacağını düşünüyordu. Çok başarılıymış, çok iyi bir performansı varmış. 
Çok merak ediyorum, bu ikilinin isimlerini hatırlıyor musunuz acaba? Oğlum, her şeyiniz yalan. İzlediğiniz filmlerden, desteklediğiniz insanlara, her şey gösteriş. O yıl kimin adı öne çıkıyorsa bayılıyorsunuz “Mükemmel aktör, aktris” demeye. Kafanıza sıçasım geliyor.
Ne diyordum ben. Hah, işte bu yıl öyle değişik bir isim yok. Kimse gıkını çıkarmıyor mesela. Şu kazanır, bu kazanır kimse demiyor. Yine değişik ekip kafayı “Boyhood” a takmış durumda. O bile yemiyor yani, bir yere kadar. Birdman dolayısı ile herkes bir anda Iñárritu hayranı oldu. Şahsen, yapmış olduğu filmlerin bir çoğunu izlemiş olmama rağmen, yönetmenin o olduğunu bilmiyordum bile. Ulan zamanında Babil filmine sinemada gidip, filmin yarısında müstehcen diye çıkan kıronun biri bile diyor “Iñárritu ne iyi yönetmen” diye. Sen düşün. Onun dışında milletin kafayı taktığı bir isim yok sanki bu yıl.  Büyük eksiklik……
Not: Ankara’ da ikamet edip de “Ben …. filmi izlemedim, itiraf ediyorum, karı kız düşürmek için filmi izledim diyorum” diyen ilk beş arkadaşa gazoz ısmarlayacağım. Man up!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.