Sons Of Anarchy Ölüleri

Bu yazıyı yazmak için dizinin bitmesini bekledim. Dile kolay yedi sezon! Yok böyle bir dizi. 
Sons Of Anarchy, birçoklarının ifade ettiği gibi basit bir ‘motorcu draması’ değildi hiçbir zaman. Kurt Sutter’ ın özenerek hazırladığı senaryoda babasından oğluna miras kalmış bir ‘bela’ nın bütün bir aileyi, hatta bütün bir kasabayı içten içe nasıl kemirdiğini izledik tam yedi yıl. Jackson Teller tartışmaya çok açık bir karakter. Çünkü bütün hatalarını ‘iyi niyet’ kisvesi altında yapıyor ve bu yüzden sürekli suçlayacak birilerini buluyor(du) etrafında. Bütün kasabayı doğradı, ama hala yetmedi adama. En sonunda tüm suçlunun kendisi olduğunu fark etti. İyisiyle kötüsüyle etkisi olan bir adamdı. Bu yüzden resmen hayatımda en sevdiğim kurgu karakterlerden bir tanesi oldu bu adam. Kendisini çok arayacağım, orası kesin.

Tüm uyarılarıma rağmen dizinin bütününü izlememiş olanlar için burada bir spoiler alarmı vermek gerek. Bu listede ölümü ile bizi bir şekilde etkileyen dizi karakterleri var. Dikkatinize:

Clay Morrow: Clay denen herife çok haksızlık edildiği kanısındayım. Adamın yüzünden ölenler, adamın kulübün başına sardıkları, varlığı bile zarar, bunu söylerken tüm bu saydıklarımın farkındayım. Ama söyleyin bana, adamın yaptıklarının hangisi Gemma’ nın yaptıklarından kötü? Bir zaman, hatta uzun bir zaman, kendi bildiği gibi de olsa iyi bir şekilde külübü büyütmüş, bir yere getirmiş, herkese ekmek sağlamış bir insandı Clay. Gemma karısının şımarık bebesine babalık yapmış, Gemma’ ya katlanmış daha ne yapsın. Clay’ in ölümü çok sönük gerçekleşti ama biz onu unutmadık.

Half Sack: Evet bu prospect’ in bok yoluna gitmesine çok üzüldüm. Ama şöyle bir şey var ki Kip (gerçek adı evet), birçok kulüp üyesinden daha şaşalı bir cenazeye sahip oldu ve gider ayak üyeliğini de aldı. Bence en sevilen, en iyi geleceği olan ama en kötü harcanan adamlardan birisiydi. Hele bir de en son aldıkları herife bakıyorum da, ölmesini en çok beklediğim adamdı sanırım o Rat dedikleri.

Piney Winston: Saygı duyulması gereken aklı başında üç beş kişiden birisiydi Piney. Acıların babasıydı Piney. Sadece Opie’ nin babası olması bile adamı bu listeye sokmaya yeter. Bir de kendi eceli ile ölmesini beklediğim iki kişi vardı: Unser ve Piney. İkisinde de yanlış çıktı tahminlerim.

June Stahl: June karısı, artık adı her ne idi ise devletin bir kurumunda kulübün başına bela olan hırtlardan bir tanesiydi. Ama ayrıca sevimsiz olmasının da bir sebebi vardı tabii. İnsanların damarlarına basması, her şeyin suçlusu olarak kulübü görmesi ve özellikle kulüp ile uğraşması. Zavallı Opie’ nin karısını öldürdüğünü düşünmesi ile bok yoluna gitmesi de cabasıydı. Ama kesinlikle en hatırlanması gereken ölümlerden birisiydi kendisininki.

Tara Knowles: Tam bir kezban idi Tara, aksini söyleyen kendini bir yürüyüşe çıkarsın. Yok böyle tavırlar, tripler. Kiminle birlikte olduğunu bilmesine rağmen bir kaprisler bir havalar. En sonunda “bu böyle olmayacak” gazıyla kendine bir kaçış ararken Kurt Sutter’ ın bizi ters köşeye yatırması ile terk-i diyar eyledi Tara abla. Tara’ nın tek sevdiğim yanı, Abel’ ı annesiyle görüştürmesi ve o kadına güvenip çocuklarını emanet etmesi idi. Ha bir de ölümü feci oldu işte.

Otto: Kurt Sutter en iyi karakteri kendine saklamış. Otto, yıllarca hapiste kulübün pisliğini tek başına çeken adamdı. Garibimin başına gelmeyen kalmadı. O ölümü hiç hak etmedin Otto. Her ne kadar psikopat olsan da… Bu arada normal bir gif’ ini aradım ama bulamadım. Hep o dil sahnesi çıkıyor arayınca.

Robert (Bobby) Munson: Herkesin ölmesini beklerdim de Bobby’ nin ölmesini hiç beklemezdim. Adam, kulübün tek kafası çalışan insanı olarak kalmıştı artık. Herkesi idare eden, her işi düzenleyen, naif insandı Bobby. Bok yoluna gidenler listesi olarak başlasaydım bu listeye kesinlikle en başta olurdu kendisi.

Gemma Teller Morrow: Ölümüne en sevindiğim kahpe. Bu karı yüzünden Çin nüfusunun yarısı, Bobby, Tara, şerif ve daha niceleri gitti. Varlığı zarar. Böyle manyak bir tip yok. Gemma’ dan nefret etmemin sebebi sadece bu da değil. Nero gibi bir adamın böyle bir karıya aşık olmasını hazmedemiyorum.  O adamı nasıl ağlattın ulan!!!

Opie Winston: Ölümüne en üzüldüğüm insan. Opie ölmemeliydi. Opie, ölmemeliydi. Anlatamıyorum sanırım ama: ölmemeliydi!!! Opie mutlu olmalıydı, sevinmeliydi. Opie ölmemeliydi. Hala atlatamadım onun ölümünü.

Bonus: Jax Teller

Jax’ in öleceği en başından belliydi. Her sezon ölümü atlatmasını, işlerin kendine gelmeden bir şekilde düzelmesini izledik ama en başından belliydi işte. O kadar beladan, öyle bir anadan kurtulmanın imkanı yok. O kadar adamın damarına basıp, bir sürü insanın ölümüne bir şekilde sebep olup, kendi kaprislerini iyi kötü bir şekilde bir oluşumda birbirini destekleme yoluna gitmiş insanlara sıvayıp da kolay kurtulmanın imkanı yok.

Jackson’ ın iyi bir karakter olmadığını anlamanın bir çok yolu var. Adam en başta cahil ve bununla gurur duyuyor. Yıllarca kendisine bir şekilde sahip çıkmış babasını ilk fırsatta harcadı, Opie başta olmak üzere birçok insanın ölümüne sebep oldu, kendi evladını göz göre göre evlatlık veriyordu lan! Hele ki uyuşturucu bağımlısı bir kadından çocuk yapmak ve kadın uyuşturucu kullandı diye kadına ters çıkmak da cabası. Hayır, ne olduğunu biliyorsun en baştan. Sevdiğin kız kendi hayatını kurtarmak için çabaladığı için ona trip atmalar, çocuklarına iyi bir hayat vermek istediği için kadına düşman kesilmeler… Milletin damarına basıp tepki alınca ayrı bir atarlanmalar… Bir de dediğim gibi bütün bunları ‘iyi niyet’ maskesi altında yapması zaten kendi başına ne kadar sağlam ayakkabı olmadığını gösteriyor. Herkes eline geçen güçle baş edemez ya Jax Teller da bunun en büyük kanıtı. Onlarca insanın harcanmasına, çocuklarının öksüz kalmasına tek sebep kendisidir.

Unser ve Juice başta olmak üzere diğer ölüler o kadar da önemli gelmiyor, o yüzden listede yoklar.

Öyle böyle, bitti işte en sevdiğim dizi. Boşluklardayım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.