Once Upon A Time Çılgınlığı

Bundan iki yıl öncesinde (belki biraz daha fazla) dizi izleme sitelerinde Once Upon A Time adlı bir dizi görmüş “kim izliyo la bunu” diye kezban kezban sormuş ve sonrasında 8’den fazla puanı görünce şaşırmıştım. Daha sonra kuzenim İrem’in hocası ev ödevi olarak (ingilizce çalışması için) bu diziyi vermesi ve İrem’in her bölümde her on dakikada iç çekişleri ile evi yıkması sonrasında merak salarak diziyi izlemeye başladım.
HACI YOK BÖYLE BİR DİZİ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Şimdi ben size bunu nasıl tarif etsem ki bilemedim. Ne desem yavan gelecek size en başta. Ama izlemeniz gerek!!!!!!
Dizide tüm masal kahramanları var. Bunlar bir ormanda yaşıyorlar. Kötü Kraliçe bunlara bir nahlet yağdırıyor. Ve hepsi bu dünyaya gelip bir kasabada yaşamaya başlıyorlar. Ama kimse kim olduğunu hatırlamıyor. Herkes birbirinden kopuk. Zaman durmuş. Pamuk Prenses’ in bir kızı olmuş, o kız gelip bunları kurtarmaya çalışıyor kötülüklerden.
Daha sonra dizininin her bir yeni bölümünde olayları birbirine o kadar güzel bağlıyorlar ki, aklın durur. Herkesin hikayesini çok güzel birbirine bağlamışlar. Ağlayasım gelir.
Hele ki dizide bir nokta var, akıllara zarar. İyi bildiğin karakterler kötü çıkıyor. Bkz. Peter Pan. Herkes birbirinin dıdısı çıkıyor. Bkz. Peter Pan. Bazen saf iyi ile saf kötü karışabiliyor. Bkz. Rumplestiltskin. Bkz. Kötü Kraliçe Bkz. Hook.
Bu diziyi izleyip de pişman olan kimseyi görmedim. Sanki dizinin altında Evanescence yaşıyor. Tam olarak Evanescence diye açıklayabilirim. Bayık gibi görünse de gayet güzel. Resmen her bölümde arkadan Amy Lee çıkacakmış gibi. Hatta bana kalsa Kırmızı başlıklı kızı kesinlikle Amy Lee oynamalıydı. KE-SİN-LİK-LE!!!! (Bkz: Sol resim)
Kısaca karakterleri açıklayayım da kim necidir bilin.

Pamık: Pamuk pirenses dünyadaki adı ile Mary Margeret (bok gibi olduğunun farkındayım ama neden bu ismi kullandığını dizi içerisinde çok güzel açıklamışlar). Yahuşuklu pirens ile evlenmiş, Kötü Kraliçe’ yi alt etmiş ve bir çocuk doğurmuştur.

Yahuşuhlu Pirens: Ortalarda kasıntı kasıntı gezmekte, kızına babalık edemediği için kendini dağlara taşlara vurmahtadır. Dizideki tek yakışıklı olmayan insandır. Bunun esprisi her yerde dönmüş sanırım. Dizinin tek yakışıklı olmayanı diye…

Emma Swan: Pamuk ile Yakışıklının kızı olmakta ve ‘Savior’ yani Kurtarıcı olarak anılmaktadır. Kötü Kraliçe’ nin lanetinden kaçabilmiş iki kişiden birisidir. Dünyada onlara yardım etmek tek görevidir. Saçları hiç bozulmaz bu Emma’ nın.

Henry: Emma’ nın oğlu olup Kötü Kraliçe tarafından büyütülmüştür. Yani iki anası vardır bu Henry’ nin. Henry dünyanın en gereksiz karakteri olmakla birlikte hiç başımızdan eksik olmamaktadır. Bütün belalar bu Henry’ nin yüzünden gelmektedir.

Kötü Kraliçe: Regina’ dır adı. Böylesine harika bir karakter daha TV tarihine gelmemiştir. Kötü ama sor bakalım niye kötü?! Esas kötü kim? Pamuk mu kraliçe mi? Bir de pamuk her zaman prenses kalacaktır ama Regina kraliçedir bir kere! Yok böyle bir karizma, yok böyle bir asalet. Pamuk, ilk sevgilisini mundar etti, Emma da Robin Hood’ u… Kendisi direkt Emma için “Anasına bak kızını al” demiştir.

Rumplestilskin: The Dark One olarak bilinir. Ayrıca dünyadaki adı Mr. Gold. Bir iyi bir kötü bu Rumple. Ama her daim iyi Rumple. Yanlış anlaşılan karakterlerin en başında gelebilir Rumple. Can Rumple canan Rumple. Henry’ nin dedesidir (baba tarafından). Kraliçe’ ye lanet hazırlamasında yardım etmiş ama lanete kendi imzasını atmıştır ya helal olsun! Deary lafı meşhurdur.

Hook: Peter Pan’ daki Hook bu işte. Yok böyle bir karizma. Ama her nedense Emma’ ya aşık. Her güzeli bir çirkin alır diye boşuna dememişler. Zamanında Rumple ile bir sürü sorunu olmuş ve hep kötü karakter olarak anılmış olsa da kahramanlığın, yiğitliğin kitabını yazmıştır.

Belle: Güzel ve Çirkin adlı hikayedeki güzel insan. Çirkin de bu arada Rumple oluyor. En şirin insan olsa gerek. En talihsiz kişidir de kendisi. Gelen hapsediyor giden hapsediyor. Her dakika Rumple’a bir şey oldu diye üzülmesi de cabası.

Granny: Kırmızı başlıklı kızın anneannesi. Bad-ass bir anneanne olup bütün kasabaya yemek yapmak ve gerektiğinde silah kuşanıp kötülerle savaşmak için bir numaralı insandır.

Esasında milyon tane yan karakter var. Dizi onlar sayesinde dönüyor. Ama esas ekip bu diyebilirim. Mesela Robin Hood var dört gözle bekledik bu son sezona kadar – kötü kraliçenin ruh eşi çıkmıştı bir bölümde -, Aurora var – uyuyan güzel – onun prensi, prensin yancısı Mulan – en başta prense aşık sanıyordum Aurora’ ya aşık çıkarak LGBT’ ye selam çaktı – Tinker Bell var acıların çocuğu peri, Henry’ nin babası Rumple’ ın oğlu var Bae o da lanetten çook önceleri kaçmış dünyaya gelebilmiş kader onu Emma Swan ile tanıştırmış falan gereksizin önde gideni, bir ara Pinokyo vardı o da epey önemliydi ama şimdilerde çocukluğuna döndü, bir şerif vardı mesela erkek fahişe Jamie Dornan‘ın oynadığı, büyülü ormanda Pamuk’ un avcısı idi, bi aralar Wicked Witch of the West mevcut kötü karakter olarak, ondan önce Cora vardı kötü kraliçenin anası – (SPOYLER!!) kötülüklerin anası desek daha doğru olur Wicked Witch de var ortada -. Aklınıza gelebilecek bütün karakterler mevcut kısacası. Eğer bir hikayenin baş rolündeki karakter yoksa (bkz Alaaddin yok) mutlaka yan karakteri girmiş diziye (bkz. Alaaddin’in cini). Yan karakterler açısından cüceler de bir numara. Pamuk Prensesin cüceleri yani.

Ayrıca belirtmek gerek: Penny Dreadful dizisini, bu dizinin tutmasından sonra yaptılar. Yani “Aman ne güzel dizi Penny Dreadful” diyen arkadaşların mutlaka bir ara Once Upon A Time’ a bakmaları rica olunur. Zira, Penny Dreadful, bu dizinin bol sevişmeli, bol cadılı, şeytanlı “çakma”sıdır.

Yeni sezon Eylül’ün sonlarında başlayacak. O zamana kadar oturun, baştan sona izleyin derim. Yeni sezonda Frozen’ daki kız kardeşler olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.