Türk Dizilerinin Vasıfsız Kadınları

Tatilimi evde anamla bol bol dinlenerek, bol bol televizyon izleyerek geçiriyorum. Dışarı çıkmak fıtratımda yok biliyorsunuz. E ben bu televizyonu izlerken ne görüyorum dersiniz.

Türk dizilerinin en büyük sorunu (aynı zamanda ekmek kapıları olsa gerek) hiçbir özelliği olmayan düz kadınlar etrafında dönmesi. Herkes onlara aşık, herkes onların kötülüğünü istiyor, herkes onların etrafında… Bütün entrikalar, bütün paralar, bütün şan şöhret, bütün büyük aşklar bu kadınlar için. Genellikle çalışıp bir yere gelmiş kadınlar kötü kadınları oynamakta… Neyse vasıflı kadınların da listesini yapacağım. Gayet kısa sürecek zati o liste.

Biraz karma bir liste oldu. Buyrun liste:

1. Aramızda Kalsın: Yadigar

Aramızda Kalsın acayip fantastik bir dizi. Bir Arife gerçeği var ki zaten bütün diziyi götüren karakter olarak tarihe adını kazıdı kız. Kısaca anlatayım diziyi. Yadigar, Eğin’li anasız ve neredeyse babasız (nearly headless nick), evli ama kocası tarafından aldatılmış bir kadın. İki çocuğunu alıp anasının eski arkadaşı Hüsne’ nin yanına gidiyor, ortada bir emanet var. Yadigar emaneti alacak çocuklarını büyütecek. Ama bir sürü olay giriyor araya. Herkes Yadigar’dan bir şeyler saklıyor, Yadigar herkesten bir şeyler saklıyor. Biri İtalya’da şef olmuş biri Türkiye’ de ağır iş adamı olmuş iki adam buna yanık. Yadigar ise kahvaltıda kıymalı yumurta ve düğünlerde helva yapmak dışında bir vasfa sahip değil.

2. Karagül: Narin

Karagül, açık ara farkla en sevdiğim Türk dizisidir. Bomba bir dizi. İzlemeyen çok şey kaçırıyor. “Ağalı dizi yapak da parayı kırak” diye bir düşünce yok dizide. Oynayan herkes (Özcan Deniz hariç) iyi oyuncular, hikaye süper (Özcan Deniz’e rağmen), kurgu mükemmel. Ama bu dizide de Vasıfsız bir kadın var. Dizide çok kadın var ama tek vasıfsız bu Narin. Herkesin bir haddi var, herkesin bir amacı var. Narin vasıfsızlıkta bir numara. Dizide onunla ilgili tek sevdiğim şey, vasıfsızlığının habire yüzüne vurulması. “Sen anne değilsin”, “Sen Murat’ın karısı değilsin”, “Sen bu evin yüzde yüz kızı değilsin”, “Senin bi amacın yok”, “Sen sevdiğine bile sahip çıkamıyorsun” gırla… Karagül’ü sevmek için bir başka sebep: vasıfsız kadın, kötü kadın mottosu. Helal! (not: Özlem Conker bomba bir vasıfsız oynamış bu dizide, kadın harikalar yaratıyor).

3. Güneşi Beklerken: Zeynep

Şaşı bak şaşır Zeynep, olayı nedir bir türlü anlamadım. Dizinin ilk bölümünden beri hiçbir şey bu Zeynep. Bir ara atletti, koşuyordu falan sonra ne oldu bilmiyorum. Bütün belalar bunu buluyor, bütün oğlanlar buna aşık, bütün entrika bunda. Töbe allam tipe gel…

4. Kurt Seyit ve Şura: Şura

Ben bu diziyi hiç izlemedim. Başladığında memleket dışındaydım malum. Ama burada annem izlerken bir bölümüne denk geldim. Şura reçel yapıp satmaya çalışıyordu, kimse almıyordu. Çünkü reçeller iğrençti.
Annemin dediğine göre Seyit’ in aşkı olmadan Şura’ nın dizide bir önemi yok. Ortalarda dolanmaktan başka bir şey yapmıyormuş. Meh…

5. Bugünün Saraylısı: Ayşen

Bunu da bugün gördüm. Dediklerine göre bi yalıda kalan adamın gayri meşru çocuğu Ayşen, bir anda nedenini bilmediğim bir şekilde zengin olmuş, yalıyı satın almış, ne olmuşsa büyük iş kadını olmuş, komşu yalılarda nam salmış, herkes bunu ve sevgilisini ayırmaya çalışıyor, kız kardeşi piçlikler peşinde… Ooof of.. Vat hepınd?? Noldu da seni baş tacı yaptılar ulan? Olay ne? Diziyi izlemedim, bilemeyeceğim. Ama bu kız vasıflı hiçbir karakteri oynayamaz. Bir ara da TRT’ de Küçük Hanımefendi’ de vasıfsızı oynuyordu.

6. Fatih Harbiye: Neriman

Bu diziyi hiç izlemedim. Ama bu kız da pek vasıfsız gözüktü gözüme.

7. Seksenler: Nazlı


Harbi bunun olayını da bilmiyorum. Bir şeyler anlatmaya çalışıyor ama anlamıyorum olay nedir.

Eski dizilere gidelim mi biraz?

8. Adını Feriha Koydum: Feriha
Feriha’ nın vasıfsızlıkları saymakla bitmez. Herkes Feriha’ ya aşık. Feriha bir numara. Feriha gibisi gelmemiş dünyaya…
9. Yaprak Dökümü: Necla ve Leyla 
Hacı bunların vasıfsızlıkları bini bulur. İkisi birlikte yani… Rezil kepaze hırdo kadın modeli bunlarla top yaptı…
10. Aşk-ı Memnu: Bihter, Peyker, Nihal, Matmazel, Hala, Beşir, Cemile ve tabii ki Firdevs
Bunların hepsi vasıfsızdı. Hepsi. 
Şimdi düşününce milyon tane dizi karakteri var. Hele daha hiç Yeşilçam filmlerine girmiyorum bile. Orada resmen vasıflı olmak yasaktı. Kavak Yelleri’ ndeki kızlar ağır vasıfsız mesela. Küçük Kadınlar diye bir dizi vardı oradaki bütün kızlar da bu kategoride… Mahallenin Muhtarları vardı hatırlarsanız. Geniş Aile diye bir komedi vardı oradaki kızın adı her neyse… Kuzey Güney’ deki Cemre’ ye ne demeli??? Aklınıza gelen her ismi ekleyelim listeye. Yorumlarınızı bekliyorum o yüzden.
Bir sonraki yazı muhtemelen vasıflılar olacak. Umarım 5′ i bulur o…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.