IMDB Puan Yorumları

Çoğunuzun (ben de bazen dahil olabiliyorum) imdb puanlarına göre  film seçtiğini biliyorum. Hatta bu çoğunluk arasında film öner dediğimde bana hala Godfather’ı veya Esaretin Bedeli’ni önerdiğini de biliyorum. Hatta bazen espri mi yapıyorlar yoksa ciddi olarak mı bana bunu diyorlar emin olamıyorum.

Neyse konudan şaşmayayım. Bu imdb puanları kimi yerde şişirme kimi yerde de doğruyu yansıtmakta. Garip puanlar. Bu puanlara bakılırsa tüm eski filmler 8 ve üzeri mükemmellikte (ki bir çoğunun “ilk” olması dışında hiçbir iyi yanı yok), ayıla bayıla izlediğimiz komedi filmleri ise 6 vasatlığı içermekte… Arkasında PR ordusu olan 20 kaslı adam ve kadının oynadığı filmler de 8 ve üzeri almakta ama bağımsız, süper senaryolu dehşet ötesi filmler 7’yi geçememekte. Çok can sıkıcı oluyor bazen çok.

Kendi kafama göre oturttuğum bir sistem var. Bu imdb puanlarını nasıl yorumladığım hakkında. Sizlerle paylaşayım, belki işinize yarar.

1,2,3 ve 4.9’a kadar olanlar kötü korku filmleri ve de kötü komedi filmlerinden oluşmakta. Bir de Şahan Gökbakar filmleri anladığım kadarıyla.

5.1-5.5 arası: Muhtemelen içinde iyi bir oyuncu bulunduran ama konu işleyişi açısından vasat kalan filmler.
5.5-5.9 arası: Muhtemelen içinde iyi iki oyuncu bulunduran ama konu işleyişi açısından vasat kalan filmler.
6.0-6.3 arası: Yoklukta gideri olan filmler. Komedi filmiyse kesin izlenmeli. Korku filmiyse de izlenebilir. Dram ise meh.. Belki anne baba sever oturup onlarla izlenebilir.
6.4 : Kesinlikle bir Adam Sandler filmi.
6.5-6.9 arası: İzleyenin hoşuna gitmesi çok yüksek ihtimal olan kıymeti bilinmemiş filmler.
7.0-7.3 arası: Vasat dram filmi. Komedi veya korkuysa tadından yenmez. Ömür Gedik %100 beğenmiştir bu filmi, uzun uzadıya hakkında yazmıştır.
7.4: Kız arkadaşla izlenecek film. Kaçarı yok izlenecek. O kadar.
7.5-7.9 arası: Rahatlıkla izlenen ve genelde sevilen normal Hollywood filmleri. No brainer dedikleri cinsten olanların yanında “güldürürken düşüdüren” cinsten olanları da var.
8.0-8.5 arası: Oscar sahibi çıkaran filmler. Çok abartılan filmler buradadır. Puanla abartılmamıştır ama insanların “oha izledin mi”si yüzünden abartılmıştır. He izledim he git başımdan filmleri.
8.5-8.9 arası: Ters köşe filmleri. Sevmemenin imkanı yoktur.
8.9 ve üstü: Dark kınayt. (Betmenli)

6.5-6.9 arası filmleri göz ardı etmeyin, kaybeden siz olursunuz. Belki bir gün size o aralıktaki filmlerden öneri listesi hazırlarım, zira en çok o aralıktan izliyorum son zamanlarda. Hiç de pişman olmadım. Bu filmler size sıkıcı da gelse bir noktası sadece bir noktası olur ki izlenmeye değer tekrar tekrar. Dokanır.

Ps: N’olur artık film önerisine Fight Club falan demeyin la. Bu kadar vasat olmayın, ayıptır. Kız da tavlayamazsınız hem…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.