Gıymetlım

Hayatta nefret ettiğim üç şey var. Biri Justin Timberlake, açık ve net. Diğeri hayatındaki başarısızlıkları bir şekilde sana yıkan veya suç bastırmak için her türlü çakallığı yapan ergen ruhlu insanlar. Üçüncüsü de Türk dizi senaristleri. Tabii hepsi değil ama özellikle iki kelimeyi her dakika her yerde karakterlere söyletenler. 


Yok böyle iğrençlik. Yazarken bile tiskiniyorum. Ama o kelimelerin ilki KIYMETLİM. Nesin sen gollum musun amk? Olayın ne? Ne ayaksın? Kıymetlim ne lan? Eminim bir yerlerde kıymetli kelimesinin bu şekilde kullanılması hatadır. Öyle sırıtan, öyle batan bir kelime daha hiç duymadım.”Seen benim kıymetlımsııın” allah da senin belanı versin. O kıymetli de sana girsin! Böyle dizilerde kıymetlim falan deyince birileri böyle güzel bir havası varsa bile o sahnenin her şey mahvoluyo. Resmen o havanın içine ediyorlar. Daha çok DAVETLİM kelimesini çağırıştırıyor bana.


 -Aaa pardon kıymetli olmayan giremez hanfendi.
 -Durun beyefendi! Hanfendi benim kıymetlim. Girebilir..


 Bereketlim, hareketlim gibi kelimeler bile daha romantik lan.


İkinci ve daha tiskindiğim kelime de GELİNİM. Tamamen amerikanın oyunu bu kelime. Kaç yaşına geldim Türkiye’de böyle bir kullanım görmedim lan ben. Adamlar sevdikleri kadınlar için gelinim kelimesini kullanınca sanki oğullarına kız alacaklarmış gibi bir çağırışım yapıyor. Bu memlekette kimse evleneceği kadına GELİNİM demez. Derse göttür o. Gavattır, evlenilmez o adamla. Özentidir, bebedir. “Seen benim gelinimsıın”.. Tövbe tövbe.. Hatırlarsanız gelinine tecavüz eden bir adamlı Türk filmi vardı kim oynuyodu hatırlamıyorum ama.. Direkt aklıma o geliyo lan!


 Ne salak adamlarsınız lan. Bir de maaş falan alıyorsunuz siz.Diğer kelimelerin boku mu çıktı? Nedir bu marjinallik? İzlediğin yabancı filmi senaryoya aktarırken biraz fazla abartıyorsun. Bari bu kadar ayağa düşme lan. Bir saygınlığı kalsın senaristliğinin. Ne yaptığınız adam gibi bir iş ne de siz sağlam bir ayakkabısınız. Götsünüz. Hatta anlayacağınız dilden söyleyeyim: GÖTÜMsünüz.


  “-Kıymetlimsin, gelinimsin Hacer. 
-Bok ye İsmail.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.